27008 zł
cel 39860 zł

211
wspierających

Naprawa dachu szkoły podstawowej po huraganie w Nkhotakota

W 1970 roku ojcowie biali otworzyli szkołę podstawową Świętego Pawła w Nkhotakhota. Wybudowali cztery sale lekcyjne i wyposażyli je w ławki i krzesła. Był to czas, kiedy rząd Malawi nie wspierał finansowo edukacji na tym poziomie. Po wyborze nowego prezydenta w 1991 roku, szkołę Świętego Pawła przejął rząd. Zatrudniono nowych nauczycieli, którym wypłacano wynagrodzenie. Jednak od tego czasu infrastruktura szkoły się nie zmieniła, a uczniów przybyło. Obecnie jest ich 2500.

Parafię w Nkhotakhota prowadzą salezjanie. W nocy z 10 na 11 grudnia 2015 roku huragan zniszczył budynki na placówce misyjnej. Najbardziej ucierpiała szkoła. Wiatr zerwał dachy z dwóch bloków, w których znajdują się cztery klasy. Sytuacja jest o tyle poważna, że w Malawi zaczyna się sezon deszczowy, a uczniowie muszą uczyć się na zewnątrz.

Celem projektu jest naprawa zniszczonych budynków po wichurze, w pierwszej kolejności dachu szkoły podstawowej. Zbieramy fundusze na zakup blachy na nowy dach, drewna, cementu, farby oraz narzędzi (młotków, gwoździ itp.).

Odpowiedzialny za projekt jest ks. Józef Czerwiński SDB

 Projekt zrealizowany. Dziękujemy!

Kochani Dobrodzieje!

Po tym, jak wichura zerwała dach naszej szkoły większość dzieci musiała uczyć się na zewnątrz, pod drzewami. Sytuacja była bardzo trudna: zaczęły padać gwałtowne deszcze, ściany zalała woda, a w podłodze pogłębiły się pęknięcia.

Dzięki Waszej ofiarności szybko położyliśmy dach nad dwiema salami tak, aby dzieci mogły uczyć się w budynku. Kilka tygodni później przykryliśmy kolejne dwie klasy. Nowy dach zabezpieczył budynek przed dalszym zniszczeniem. Wypełniliśmy pęknięcia w ścianach i pomalowaliśmy klasy. Dodatkowo zadaszyliśmy przestrzeń między budynkami szkoły i położyliśmy tam betonową podłogę tak, że powstała jeszcze jedna sala do nauki. Teraz klasy są odnowione, dzieci uczą się w środku i jest to naprawdę piękny widok!

Za otrzymana pomoc składam serdeczne ,,Bóg zapłać” wszystkim, którzy pomogli nam w odbudowie zniszczonych budynków. Dzięki Wam dzieci mają odpowiednie warunki do nauki – pięć pięknych, świeżo wyremontowanych sal. Podczas Mszy Świętej inaugurującej rok szkolny 2016/17 wszyscy uczniowie, nauczyciele i wspólnota salezjańska modliliśmy się w Waszej intencji. Dzieci same ułożyły modlitwę powszechną, w której poleciły Bogu wszystkich dobrodziejów. Chcieliśmy w ten sposób okazać Wam naszą wdzięczność w modlitwie.

Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowanie. Za okazaną życzliwość, modlitwę oraz otrzymane ofiary składamy serdecznie podziękowanie. Niech dobry Bóg, który jest samą miłością, wynagrodzi Wam za poświęcenie i trudy. Dziękujemy serdecznie i pamiętamy o WAS WSZYSTKICH w modlitwie!

ks. Józef Czerwiński SDB