113588 zł
cel 50736 zł

1490
wspierających

Renowacja szkoły zawodowej w Chingoli

Placówka misyjna w Chingoli jest największą misją salezjańską na terenie Zambii, założoną ponad 20 lat temu. Na terenie misji działa Salezjański Dom Formacji – Prenowicjat, Szkoła Zawodowa, Oratorium oraz prowadzony jest projekt pomocy dla ubogich dzieci „Magone”. W sumie salezjanie docierają do ok. 350 młodzieży i dzieci dziennie.

W Szkole Zawodowej młodych ludzi kształci się do pracy w fabrykach. Okolice Chingoli są bogate w złoża kopalne, dlatego o pracę w fabryce nietrudno. Niestety przez ostatnie lata z powodu ubóstwa, braku pieniędzy na opłacenie szkoły liczba absolwentów spadła. Obecnie w szkole uczy się 57 osób. Aby dotrzeć do większej liczby potrzebującej młodzieży salezjanie przygotowują się na zmianę profilu szkoły: z zawodowej na 5-letnią średnią-zawodową. Dzięki temu będą mogli móc kształcić nawet 600 młodych osób na kierunkach takich jak: stolarstwo, obróbka metalu, rysunek techniczny czy rolnictwo.

W marcu 2015 roku wiatr i deszcz zerwały część dachu szkoły, zniszczone zostały również sufity i ściany sześciu sali lekcyjnych i sześciu biur. Udało się już sfinansować nowy dach, ale wciąż brakuje środków na remont ścian i sufitów. Projekt 452 ma pomóc w pokryciu kosztów renowacji, poprawieniu warunków nauki i przygotowaniu szkoły na przyjęcie większej ilości uczniów.

W 2015 roku na misji w Chingoli pracowała wolontariuszka Karolina Gajdzińska. Przeczytaj na jej blogu relację z wichury, która wyrządziła szkody na placówce misyjnej.

Odpowiedzialny za projekt jest ks. Leszek Aksamit SDB

Projekt zrealizowany. Dziękujemy!

Drodzy Dobroczyńcy,

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus,

Kochani Przyjaciele misji, pragniemy podzielić się z Wami wspaniałą nowiną. Wasze szczodre serca sprawiły, że udało nam się ukończyć remont naszej szkoły zawodowej w Don Bosco Centrum Młodzieżowym w Chingoli. Nasza placówka położona jest na obrzeżach miasta, w zagłębiu miedziowym, gdzie większość przedsiębiorstw należy do zagranicznych firm, które pracują jako kontraktorzy dla wielkiej kopalni miedzi. Często nie liczą się oni z mieszkańcami tego miasta. Zdobycie pracy graniczy z cudem. Dlatego, wiedza i umiejętności, które nabywają nasi podopieczni będą kluczowe w ich dorosłym życiu. Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na opłacenie czesnego. Staramy się im pomóc, w zamian za możliwość uczęszczania do szkoły pomagali nam oni w remoncie i pracach porządkowych, których nigdy nie brakuje.
Od trzech lat nasza placówka przyjmuje nie tylko studentów technikum, ale i młodzież do nowo otwartej szkoły średniej i zawodowej. Budynki, w których odbywają się zajęcia i gdzie mieszczą się min. warsztat samochodowy, stolarski, obróbka metalu ze spawaniem jak również klasy lekcyjne zostały wybudowane 25 lat temu. Niezbędny był natychmiastowy remont tak, by powiększyć liczbę uczniów czekających na miejsce w szkole. Pieniądze z projektu pozwoliły nam na kapitalny remont sal lekcyjnych, renowację konstrukcji magazynu, sejfu na przetrzymywanie dokumentów egzaminacyjnych. Udało się wymienić całą instalację elektryczną, odmalować ściany i wylanie nowych podłóg wraz z odremontowaniem fasad budynków szkolnych. To dzięki Wam, drodzy Dobrodzieje od następnego roku, w styczniu 2019 roku dodatkowych 120 uczniów będzie mogło być przyjętych do szkoły gdzie będą mogli w komfortowych warunkach kontynuować swoją naukę.
W imieniu wszystkich uczniów i całej wspólnoty składamy serdeczne Bóg Zapłać, za waszą modlitwę i otrzymany dar pieniężny.