125994 zł
cel 39860 zł

1909
wspierających

Zadaszenie placu zabaw dla dzieci z przedszkola w Benguela

W Angoli około 66% ludności żyje poniżej progu ubóstwa. Analfabetyzm, bezrobocie, brak dostępu do opieki medycznej to skutki wojny domowej, która zakończyła się w 2002 roku. Dzieci, szczególnie sieroty, są niedożywione, nie chodzą do szkoły.

Misja w Benguela istnieje od 1999 roku. Siostry salezjanki prowadzą tam przedszkole, szkołę podstawową i średnią. Łącznie jest tam 1700 uczniów. Ze względu na brak klas, zajęcia odbywają się na trzy zmiany. Dodatkowo w szkole odbywają się kursy zawodowe i katechizacja.

Zadaszenie terenu placu zabaw jest potrzebne, aby przedszkolaki mogły korzystać z niego przez cały rok. Do niedawna dzieci uczyły się w prowizorycznych budynkach. Cztery lata temu wybudowano nowy budynek, do którego przylega plac zabaw. Pustynny klimat utrudnia zabawę na zewnątrz.

Odpowiedzialna za projekt jest s. Maria Domalewska FMA

Projekt zrealizowany. Dziękujemy!

Kochani Ofiarodawcy i Przyjaciele misji w krajach ubogich,

W imieniu własnym i wszystkich dzieci przedszkolnych oraz ich rodziców składam serdeczne „Bóg zapłać” za otrzymaną ofiarę, dzięki której można było skonstruować dach nad placem zabaw. Benguela to miasteczko nad Oceanem i ma klimat prawie pustynny, tzn. jest dużo piachu i prawie zawsze jest bardzo gorąco, z wyjątkiem lipca, sierpnia i września.

Na placu szkolnym dzieci przedszkolne mają wydzielone swoje miejsce do zabaw. Jest ono ogrodzone i wyposażone w zjeżdżalnie, mały domek i piaskownice oraz sznury do wspinania. W upalne dni dzieci często zmęczone i przegrzane słońcem, bez żadnego cienia, szybko chciały wracać do swojej sali albo siedziały w czterech rogach parku i nie chciały się bawić. Dzięki Waszej pomocy plac został pokryty dachem z blachy, który wsparty jest na dziewięciu stalowych słupach, pomalowanych farbą olejną na różne kolory. Teraz dzieci są chętne do zabaw i radosne w czasie godzin rekreacyjnych, energii im nie brakuje. Także w dni deszczowe można kontynuować zajęcia na świeżym powietrzu bez obawy, że dzieci zmokną.

Zakończył się Rok Miłosierdzia. Uczynki miłosierdzia to nie tylko dzielenie się swym chlebem, wodą czy odzieżą. Dzięki Wam, drodzy Ofiarodawcy, dzieci z przedszkola mają teraz zacienione i piękne miejsce do odpoczynku i zabaw. Nasze przedszkolaki serdecznie dziękują i zapewniają o pamięci w modlitwie. Krzyczą głośno w swoim języku bundu – “TWAPANDULA”.

s. Maria Domalewska
misjonarka, pracuje w Angoli