Drodzy Przyjaciele Misji Salezjańskich,

Oto Pan Bóg daje nam do zagospodarowania Nowy Rok 2018. Na nowo staramy się odkryć nasze osobiste powołanie ucznia-misjonarza.

Papież Franciszek w adhortacji „Evangelii Gaudium” zauważa, że „czasem wydaje nam się, że (…) podejmując wysiłki, nie osiągnęliśmy żadnego rezultatu; jednak misja nie jest jakąś sprawą lub projektem przedsiębiorstwa, nie jest organizacją należącą do organizacji pozarządowych (…); jest czymś o wiele głębszym, przekraczającym wszelką miarę. Może Pan posłuży się naszym zaangażowaniem, by udzielić błogosławieństw w innym miejscu świata, dokąd nigdy nie pójdziemy. Duch Święty działa, jak chce, kiedy chce i gdzie chce; my oddajemy samych siebie, nie zamierzając oglądać widocznych rezultatów”.

Jesteśmy misjonarzami tu i teraz. Nie jest to określenie na wyrost, jak to się niektórym zdaje. Zastanówmy się, jak to możliwe, że prości rybacy z Galilei stali się Apostołami, wybrańcami Jezusa do tego, żeby w Jego imię głosić Królestwo Boże i budować Kościół? Jak to możliwe, że prosty chłopak o imieniu Karol, pracujący w drewniakach na nogach w krakowskiej fabryce stał się papieżem Janem Pawłem II, któremu pośmiertnie nadano przydomek „Wielki”? Jak to możliwe, że mimo naszych ułomności Kościół trwa?

Dla Boga nie ma nic niemożliwego. To On jest sprawcą i chcenia, i działania, my natomiast jesteśmy tylko prostymi narzędziami. Potrzeba otwartości na natchnienia Ducha Świętego, który proste, codzienne czynności przemienia w apostolat – w Jego misję!

Dlatego takie jest hasło nowego programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym…”. W tym Nowym Roku jesteśmy zaproszeni do odkrywania Osoby i darów Ducha Świętego.

Duch Święty jest duszą ewangelizacji. On jest motorem działania misjonarzy, wolontariuszy misyjnych, ludzi Boga. Niech tak będzie w życiu nas wszystkich. Nie lękajmy się, ale otwórzmy się na Jego zbawcze działanie i bądźmy Mu posłuszni. Nie polegajmy na własnych siłach, ale pozwólmy się prowadzić Jego ścieżkami.

Szczęść Boże w Nowym Roku!

 

ks. Jacek Zdzieborski
dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie