19999 zł
cel 15120 zł

82
wspierających

Pomoc w usunięciu skutków nawałnicy deszczowej w Lilongwe

 

Od listopada do maja w Malawi trwa pora deszczowa. Charakteryzuje się częstymi, bardzo silnymi opadami deszczu, które często niosą za sobą ogromne zniszczenia. Na początku marca 2023 roku misję salezjańską w Lilongwe nawiedziła gwałtowna burza wraz z ulewą. To doprowadziło do wielu zniszczeń oraz podtopień. Potrzebna jest pomoc. Dołącz do akcji i wspólnie z nami wesprzyj Projekt 741!

Salezjanie z Lilongwe w Malawi prowadzą największą placówkę misyjną w kraju. Misja składa się z dużej parafii, centrum formacyjnego, oratorium, 2 szkół podstawowych oraz szkoły zawodowej.

Niestety, wskutek nawałnicy doszło do podtopienia i zalania kilku klas w tutejszej szkole podstawowej. Gwałtownie wlewająca się woda i jej coraz wyższy poziom, wywołała panikę wśród dzieci obecnych na zajęciach. Przestraszeni uczniowie próbując jak najszybciej opuścić mury zalewającej się szkoły, staranowali drzwi, które uległy kompletnemu zniszczeniu. Ulewny deszcz zniszczył także most prowadzący do szkoły. Każdego ranka kilkuset uczniów przeskakuje przez rzekę, aby przedostać się na drugą stronę. Stanowi to ogromne zagrożenie dla ich życia. Aby uniknąć tragedii, konieczna jest natychmiastowa naprawa.

Zniszczeń jest znacznie więcej. W skutek nawałnicy zawalił się również mur oddzielający pole kukurydzy od terenu szkoły. Dziura umożliwia kradzież kukurydzy, przez co tegoroczne zbiory będą zdecydowanie mniejsze. Placówka poniesie ogromne straty ponieważ mąka kukurydziana jest głównym i codziennym pożywieniem wspólnoty.

Misjonarze zorganizowali zbiórkę wśród rodziców uczniów oraz lokalnej społeczności, jednak to za mało by pokryć koszty napraw zniszczeń.

Wspólnie z nami możesz szybko pomóc w remoncie placówki salezjańskiej w Lilongwe. Wesprzyj Projekt 741!

Za projekt odpowiada ksiądz Józef Czerwiński SDB