W minionym tygodniu odwiedził nas ks. Sergej Goman, który pracuje w Sierra Leone. Do Europy przyjechał na Międzynarodowy Kongres Salezjańskich Dzieł i Służb Społecznych oraz na różne spotkania z osobami udzielającymi pomocy.

Ks. Sergej pracuje we Freetown. Obecnie jest dyrektorem Don Bosco Fambul, dużej placówki, na której pomoc otrzymują dzieci ulicy, zgwałcone dziewczęta, prostytutki, małoletni skazańcy i trudna młodzież. Misjonarz koordynuje wiele projektów pomocowych, dba o funkcjonowanie ośrodka, od poszukiwania środków na jedzenie i leczenie, po sprawy administracyjne i kadrowe. Ks. Sergej z wielkim oddaniem i zaangażowaniem pomaga skrzywdzonym dzieciom oraz młodzieży, spędza z nimi czas, rozmawia, dba o ich zdrowie psychiczne i fizyczne.

Od wielu lat wspieramy działania misjonarza. W ostatnim czasie pomogliśmy w budowie farmy, która zapewni wyżywienie dla podopiecznych, ale będzie też miejscem resocjalizacji i nauki dbania o zwierzęta i rośliny. W ten sposób młodzi ludzie zdobędą podstawowe umiejętności, które pozwolą im w przyszłości się utrzymać. Innym projektem realizowanym wspólnie było współfinansowanie budowy oratorium.

Ks. Sergej, pochodzi z Białorusi, na misje wyjechał w 2001 roku, asystencję odbył w Ghanie, następnie w studiował teologię w Kenii. Praktykę odbył w Ugandzie i Tanzanii. Wyjechał jako diakon do Sierra Leone, gdzie pracuje do dziś.

Misjonarzowi życzymy wielu sił, radości i mocy Ducha!