Na urlop w tym roku przyleciał także ks. Józef Czerwiński, z Lilongwe w Malawi. Misjonarz pełni tam funkcję dyrektora placówki i proboszcza. Wcześniej sprawował te same zadania w Nkhotakota przez 9 lat, natomiast przed przyjazdem do Malawi, ksiądz Józef pracował również w Zambii, między innymi przez 6 lat w roli prowincjała.

W Lilongwe salezjanie prowadzą dwie szkoły podstawowe na terenie placówki i cztery dodatkowe, przyparafialne. Placówka misyjna jest największą w tym kraju, do oratorium przychodzi w tygodniu około 150 dzieci każdego dnia. Uczniów szkół podstawowych łącznie jest prawie 9000.

Salezjanie prowadzą też największą szkołę techniczną w całej południowej Afryce, dla około 1000 uczniów. Szkoła ta w 2014 roku otrzymała medal UNESCO. Uczęszczająca tam młodzież może wybrać jeden z dziewięciu profili i przygotować się do zawodu: mechanika, elektryka, informatyka, technika komputerowego, księgowego, menadżera hotelarstwa, projektanta mody lub pracownika socjalnego. Część uczniów z Lilongwe jest objęta Programem Adopcji na Odległość.

Miejscowa wspólnota salezjanów składa się z czterech księży (Polska, Wietnam i Malawi) oraz dwóch kleryków na asystencji. Oprócz szkół, na terenie placówki misyjnej znajduje się też Dom Formacyjny, w którym przebywają aspiranci studiujący i formujący się podczas prenowicjatu. W tym roku będzie to 25 kleryków z Zambii, RPA i Malawi.

Księdzu Józefowi życzymy dobrego pobytu w Polsce, zdrowia i sił do dalszej pracy misyjnej! Prosimy o modlitwę w jego intencji!