1506 zł
cel 56000 zł

11
wspierających

 Odbudowa zniszczonej pożarem misji Sióstr Salezjanek w Odessie.

 

Salezjanki z Odessy prowadzą bursę dla dziewcząt. Na początku sierpnia 2022 roku, w kamienicy, w której posługują salezjanki wybuchł pożar. Mieszkania, które należą do zgromadzenia zostały kompletnie zniszczone i przestały nadawać się do zamieszkania. Pieniądze, które zostały dotychczas przekazane misjonarkom na odbudowę i remont zniszczonych pomieszczeń wystarczyły jedynie na część prac naprawczych. W dalszym ciągu niezbędna jest pomoc na kontynuację prac. Dołącz do akcji i wspólnie z nami pomóż w realizacji Projektu 795!

Główna misja Sióstr Salezjanek w Odessie to prowadzona przez nie, od ponad 30 lat, bursa dla ubogich studentek pochodzących z różnych zakątków Ukrainy. W bursie było 19 miejsc noclegowych. Do misjonarek należały 3 mieszkania w starej kamienicy. Jedno mieszkanie dla wspólnoty, a 2 dla studentek. Po wybuchu pożaru na poddaszu domu i mimo jego gaszenia, wszystkie trzy mieszkania zostały całkowicie zalane wodą i nie nadają się do zamieszkania. Siostry i studentki zostały bez dachu nad głową.

Przed wybuchem pandemii koronowirusa, a następnie wojny, miejsca w bursie były zawsze zajęte i była kolejka na następne lata. Obecnie jest mniej dziewcząt, pozostały te, które studiują medycynę i pracują w szpitalach. Dziewczyny z różnych części Ukrainy przyjechały do Odessy, aby pracować w szpitalach, ponieważ w obliczu wojny każde ręce są potrzebne do pracy.

Przez ostatnie dwa lata trwał remont placówki. Niestety, w trakcie prowadzonych prac okazało się, że zniszczenia są dużo większe, niż zakładano. Brakuje pieniędzy na dalsze prace naprawcze. Obecną sytuację na placówce relacjonuje siostra Teresa Matyja:

“Na dzień dzisiejszy mieszkamy w dalszym ciągu w suterenie, którą udostępnił proboszcz z katedry. Po półtora roku remontu kończymy remont w jednym z trzech mieszkań. Pan Bóg ze wszystkiego potrafi wyciągnąć dobro, mieszkanie jest naprawdę piękne i niebawem będzie znów pełne życia salezjańskiego. Drugie mieszkanie jest przygotowane do remontu, zbite zostały tynki, zerwane zalane podłogi, ponieważ okazało się, że pod jednym z łóżek jest dziura i zagrażało to zarwaniem się podłogi. Końcówka remontu pierwszego i najbardziej zniszczonego mieszkania daje nadzieję na przyszłość pokazuje, że Pan Bóg chce, aby to dzieło trwało”

Dziś salezjanki wraz z dziewczętami z bursy potrzebują pilnego wsparcia. Ogólna sytuacja na Ukrainie, brak środków finansowych powodują przestoje w odbudowie misji.

Dołącz do akcji i wspólnie z nami pomóż w realizacji projektu 795!

Za projekt odpowiada siostra Teresa Matyja FMA