37906 zł
cel 58600 zł

93
wspierających

 Dofinansowanie do zakupu traktora na misje w Lilongwe

Misja salezjańska w Lilongwe to największa placówka misyjna w Malawi. Znajduje się tu rozległa parafia, szkoła techniczna z 14 działami, dwie duże szkoły podstawowe (w których łącznie uczy się ok. 9000 dzieci) oraz dom formacyjny prenowicjatu. Przy placówce funkcjonuje również mała farma rolna. Dotychczas wszystkie prace na polach wykonywane były ręcznie. W ramach Projektu 768 chcemy pomóc salezjanom oraz lokalnym rolnikom w uprawie rolnej, dokonując zakupu traktora.

Salezjańska wspólnota formacyjna, a także szkoła techniczna posiadają farmę rolną – pola o wielkości ok. 4 hektarów. W 2023 roku udało się z nich zebrać 56 worków kukurydzy, jednak to wciąż za mało na zaspokojenie potrzeb misji i wspólnoty formacyjnej. Ze względu na to, że do pracy na roli nie są wykorzystywane specjalistyczne sprzęty  a wszystko jest wykonywane ręcznie, zabiera ona bardzo dużo czasu i siły. Traktor zmieniłby ten stan – zbiorów na salezjańskiej farmie byłoby znacznie więcej, a dodatkowo – co najważniejsze – służyłby on lokalnym rolnikom w ich uprawach. Traktor byłby głównie wykorzystywany właśnie w tym celu – wypożyczany członkom lokalnej społeczności ułatwiłby ich pracę i przyczyniłby się do zwiększenia plonów.

W porze deszczowej trwającej od grudnia do kwietnia, traktor byłby wykorzystywany jako środek transportu dla potrzebujących i chorych. Przez deszcze w tych miesiącach drogi są nieprzejezdne i do niektórych wiosek można dojechać tylko traktorem. Salezjanie nie dysponują na razie żadnym innym odpowiednim do takich warunków pojazdem.

Serwisy oraz drobne naprawy traktora będą robione w salezjańskiej szkole technicznej w dziale mechanicznym. W ten sposób koszty eksploatacji ulegną zmniejszeniu, a ciągnik będzie zawsze w dobrym stanie technicznym.

Wspólnota salezjańska z Lilongwe nie jest w stanie samodzielnie zebrać wystarczającej ilości funduszy na zakup traktora. Choć część pieniędzy zostanie przekazana przez MIVA Polska, lokalną parafię, szkołę zawodową działającą na terenie misji i wspólnotę salezjańską w Lilongwe, to do pokrycia kosztów zakupu wciąż brakuje pieniędzy. Aby je zebrać, konieczna jest pomoc Darczyńców.

Dołączając do akcji, możesz pomóc w zebraniu brakującej kwoty do zakupu traktora.  Wspieraj z nami Projekt 768!

Za projekt odpowiada ksiądz Józef Czerwiński SDB