Droga Misyjna Rodzino Salezjańska,

św. Jan Bosko, którego tak uroczyście świętujemy 31 stycznia – jak każdy z nas – miał marzenia. Jako półsierota marzył zapewne o lepszej przyszłości dla siebie i swojej rodziny, kiedy musiał pracować, żeby dorobić na jej utrzymanie.

W wieku 9 lat miał jednak proroczy sen, który wyznaczył mu pole działania. Gwoli przypomnienia, we śnie ujrzał chłopców, którzy bawili się, ale niektórzy przeklinali. Słysząc wyzwiska rzucił się na nich z pięściami, aby ich uspokoić, lecz nagle ujrzał dostojnego Człowieka, który zawołał go po imieniu i wyjaśnił mu, żeby nie pięściami, lecz łagodnością i miłością starał się zjednać sobie przyjaciół.

Kiedy speszony Janek wyraził trudność realizacji tego zadania, usłyszał, że dostanie Nauczycielkę, pod której kierownictwem stanie się mądry.

Ale kim jesteś, Panie?

– Jestem Synem Tej, którą matka twoja nauczyła cię pozdrawiać 3 razy dziennie. O moje imię zapytaj moją Matkę.

Wtedy ujrzał Niewiastę o dostojnym wyglądzie, ubraną w płaszcz, który świecił jak słońce. Ona ukazała mu pole pracy – dzikie zwierzęta, które zamieniły się w potulne baranki. Wyjaśniła mu: W swoim czasie wszystko zrozumiesz.

Ten sen ukierunkował Jana Bosko na całe życie. Został kapłanem, Ojcem i Nauczycielem młodzieży, założycielem wielkiej Rodziny Salezjańskiej obecnej na całym świecie.

 

Drodzy, dziś jesteśmy świadkami wypełniania się tego snu w naszych czasach. W tym roku mija dokładnie 200 lat od tego charyzmatycznego snu, który dla wielu osób na ziemi zmienił ich życie. Członkowie Rodziny Salezjańskiej pracujący w charyzmacie św. Jana Bosko sprawiają, że wielu ludzi ubogich i zmarginalizowanych nie musi już tylko marzyć, ale realnie może myśleć o przyszłości, otrzymując edukację czy zawód.

31 stycznia o godz. 8.00 w kaplicy Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego będziemy dziękowali Bogu za dar tego wielkiego Świętego oraz za całą naszą wspólnotę, jaką tworzymy, będąc czy to blisko, czy daleko.

Niech 200-setna rocznica proroczego snu z 9 roku życia księdza Bosko będzie dla nas okazją do pogłębienia znajomości życia naszego świętego Założyciela i otworzy nas na Boże działanie w naszym życiu.

Święty Janie Bosko, módl się za nami!

 

Ks. Jacek Zdzieborski SDB
dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie