Wielkopostny Dziennik Misjonarza
06.03.2024

 

Codziennie rano w naszej szkole odbywa się apel. Nasi wychowankowie, którzy chodzili już kiedyś do szkoły i trafiając pod naszą opiekę mogą być uczniami pierwszej czy trzeciej klasy, chodzą do oficjalnej, „formalnej” szkoły zaakceptowanej przez Ministerstwo. Mają tam zajęcia idące zgodnie z tokiem nauczania i gdy przywracamy ich do rodzin, mogą kontynuować w szkołach swoją edukację.

W Don Bosco Center mamy jednak także uczniów chodzących do szkoły „nieformalnej”, to znaczy takie, które nigdy do szkoły nie chodziły. Ta szkoła znajduje się na terenie naszego Ośrodka, chodzą do niej tylko nasi podopieczni. Uczą się tam wszystkie od podstaw – jak czytać, pisać itd.

Szkoła formalna znajduje się z kolei zaraz za naszym murem, więc też bardzo blisko. Różnica jest taka, że do niej chodzą także dzieci z miasta, nie tylko nasi wychowankowie.

Poranny apel jest dla wszystkich, odbywa się na boisku szkoły formalnej, codziennie rano o 8:10 uczniowie zbierają się pod sceną, na scenie jest ktoś, kto animuje śpiew, modlitwę. Później mamy słówko „na dobry dzień”, czasem prowadzą je salezjanie, w inne dni dyrektor szkoły, czasami goście – jak na zdjęciu – dziennikarz z Węgier. Kończy się to odśpiewaniem hymnu narodowego z podniesieniem flagi.

ks. Piotr Wojnarowski
Sierra Leone

 

Wejdź na stronę kampanii:

PODAJ IM DŁOŃ