W dniach 19-21 października 2018 odbyło się drugie spotkanie Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco. Spotkanie rozpoczęliśmy różańcem, podczas którego modliliśmy się  w języku bemba, rosyjskim, portugalskim, angielskim oraz francuskim.

Po modlitwie udaliśmy się na kolację, która nie mogła obejść się bez tradycyjnej sałatki z tuńczyka. Kolejnym punktem programu był pogodny wieczorek – czas na lepsze poznanie się i zapamiętanie naszych imion. Dzień zakończyliśmy wspólną modlitwą oraz słówkiem na dobranoc.

Sobotni poranek rozpoczęliśmy od Eucharystii. W tym dniu patronował nam św. Jan Kanty, patron studentów oraz uczących się. Po śniadaniu mieliśmy okazję do zwiedzania muzeum misyjnego oraz małych porządków. Po krótkiej przerwie odbyło się spotkanie z ks. Dyrektorem. Zastanawialiśmy się nad ważnym pytaniem. Dlaczego warto jechać na misję? W odpowiedzi poznaliśmy 10 powodów, którymi są: radość, pomoc, wdzięczność, spotkanie, siła, obdarowanie, spotkanie siebie, niezwykłe miejsca, jedzenie oraz modlitwa.

Po obiedzie był czas na rekreację na świeżym powietrzu.  Dzięki Ewelinie, jednej z uczestniczek spotkania, mieliśmy okazję do poznania nowych zabaw, następnie wszyscy z zapałem zabrali się za grabienie liści. Kolejnym punktem programu była relacja z misji krótkoterminowej Dominiki Żółtańskiej oraz Dominiki Synowiec. Dziewczyny podzieliły się z nami doświadczeniami ze swojego pobytu w Kasamie, w  Zambii, gdzie prowadziły zajęcia w szkole i internacie dla dziewcząt oraz pomagały w oratorium na placówce misyjnej i w pobliskiej wiosce Katongo.

Następnie usłyszeliśmy konferencję, którą wygłosił ks. Tomasz Łukaszuk. Tematem konferencji była duchowość salezjańska nazywana również duchowością codzienności Jana Bosko. To modlitwa i praca w codziennym zaangażowaniu. Misjonarz podkreślał jak ważna w naszym życiu jest modlitwa. ,,Bez względu na to co się wydarzy należy zacząć od krótkiej modlitwy. Powierzyć wszytko Panu Bogu”.

Punktem kulminacyjnym tego dnia była wieczorna adoracja. To czas, w którym mogliśmy spotkać się z Żywym Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie i powierzyć mu całe nasze życie. Odczytaliśmy również listy wolontariuszy, którzy przebywają obecnie na misji w Zambii, Peru oraz Boliwii.

Niedzielną Eucharystią rozpoczęliśmy tydzień misyjny. Po śniadaniu obejrzeliśmy film o świętym Janie Bosko. Spotkanie zakończyło się obiadem oraz wspólnym sprzątaniem domu. Dziękujemy Bogu za kolejny weekend formacji z nadzieją, że za miesiąc spotkamy się w tym samym gronie i z tym samym gorącym pragnieniem niesienia pomocy w sercach.

Agnieszka Malinowska, uczestniczka październikowego spotkania.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA!