17 lutego w godzinach wieczornych do Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego przyjechali kandydaci, którzy chcą wyjechać na wolontariat misyjny. W tych dniach odbywało się szóste weekendowe spotkanie Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco.

Zjazd rozpoczęliśmy wspólną modlitwą z Nieszporami. Następnie po kolacji odbyło się pierwsze spotkanie z psychologiem dr. Jakubem Kołodziejem. Każdy z uczestników przystąpił do rozwiązywania testu psychologicznego i odpowiedział na liczne pytania, które mają określić jego relacje społeczne oraz predyspozycje do wyjazdu na misje. Gdy emocje związane z pierwszym spotkaniem z psychologiem nieco opadły, zgromadziliśmy się w kaplicy na wspólnej adoracji.

Sobotę rozpoczęliśmy tradycyjnie od Eucharystii połączonej z Jutrznią. Po wspólnym śniadaniu każdy z uczestników rozmawiał z psychologiem. Podczas spotkania dr Kołodziej przedstawił nam opinię na temat naszych predyspozycji oraz możliwości wyjazdu na misje. Po wspólnym obiedzie uczestnicy, którzy odbyli rozmowę z psychologiem, spotkali się z ks. Jackiem Zdzieborskim, dyrektorem Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. Ze względu na bogate emocje, które towarzyszyły spotkaniu z psychologiem, w ramach odpoczynku zajęliśmy się gotowaniem. Wspólnie przygotowaliśmy kolację, daniem głównym były pyszne pierogi.

Wieczorem obejrzeliśmy film dokumentalny pt.: „Dusza tunezyjska”, który opowiadał historię o ks. Marku Rybińskim, misjonarzu zamordowanym w Tunezji. W sobotę przypadała szósta rocznica jego śmierci. Dzień zakończyliśmy w kaplicy. Wspólnie adorowaliśmy Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie oraz wysłuchaliśmy listów kierowanych do nas przez wolontariuszy, którzy przebywają obecnie na misjach.

W niedzielę po Eucharystii wysłuchaliśmy historii o działalności misjonarzy salezjańskich w Zambii. Gościem specjalnym był ks. Andrzej Zdzieborski. Misjonarz opowiedział o swojej długoletniej pracy z dziećmi i młodzieżą na licznych placówkach m.in. w Luwingu, Mansie i Kabwe. Następnie razem z ks. Jackiem opowiedzieli o wizycie w Zambii i urządzili pokaz zdjęć z placówek misyjnych. Po wspólnym obiedzie i sprzątaniu domu uczestnicy pełni refleksji po spotkaniu z psychologiem wrócili do swoich domów.

Małgorzata Białczak
uczestniczka lutowego spotkania

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA!