Drodzy Dobrodzieje z Polski,

pragniemy Wam bardzo podziękować za pomoc, którą od Was otrzymaliśmy. Dzięki temu możemy zakupić więcej żywności dla mieszkańców Pointe-Noire. Jak we wszystkich słabo rozwiniętych gospodarczo krajach, życie kręci się wokół zdobywania pożywienia. Stąd najpierw najważniejsze są uprawy, a potem ich sprzedaż i oczywiście zakup żywności. Dlatego na targach, małych czy dużych, tętni życiem. Mimo zakazu zbiorowisk, nakazie zachowywania dystansu itp., ludzie tłoczą się na bazarach. W takim kraju jak Kongo, można handlować niemal wszystkim. Co kto ma, próbuje sprzedać. Zawsze pojawi się ktoś zainteresowany i kupi to, co jest mu potrzebne. Sprzedają na targach, przy drodze, przed swoim domem, kładąc towar na płachcie czy plastiku położonym wprost na ziemi albo na drewnianym stoliku.

Bioróżnorodność roślin obdarowuje nas hojnie, każdy plon jest darem, pomaga wyżywić. Najmniejsze skrawki terenu wykorzystuje się pod uprawę. Popularne są słodkie banany plantains, które rosną niemal przy każdym domu, byliny podobne do taro i maniok, który suszy się na słońcu, a potem przygotowuje z niego różne rodzaje pożywienia (np. gari, batôns).

Liczba przypadków Covid-19 rośnie. Nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądał nowy rok szkolny. W połowie czerwca pod specjalnymi obostrzeniami, mogliśmy wznowić zajęcia szkolne dla uczniów, którzy mieli przystąpić do prac kontrolnych. Cieszymy się, bo nasi studenci ostatniego roku pomyślnie zdali egzamin końcowy.

Nadal pomagamy rodzinom dzieci i młodzieży z naszej szkoły, które przechodzą wielkie trudności bytowe. Regularnie rozdajemy ryż, cukier, mleko, olej i mydło wszystkim, którzy w ciągu dnia pukają do naszych drzwi. Czasami przychodzą ludzie z odległych dzielnic. Ktoś im powiedział, że siostry z Mpaki dają jedzenie…

Opatrzność nie przerywa swojej pracy! Trwamy w ufności i modlimy się do Pana, aby coraz bardziej rozszerzał nasze serca, by lepiej służyć ubogim. Jest to możliwe z Wami. Dziękujemy za Waszą dobroć, za bliskość.

s. Lucie Cargnoni wraz ze wspólnotą
Pointe-Noire, Kongo – Brazzaville

Więcej o sytuacji w krajach misyjnych i udzielanej pomocy w ramach kampanii COVID19 – POMOC znajdziesz tutaj: misjesalezjanie.pl/covid19-pomoc/