39650 zł
cel 37800 zł

187
wspierających

Budowa studni w Tonj W Sudanie Południowym

W Sudanie Południowym, w jednym z najbiedniejszych krajów świata, brakuje wody. W Tonj, mieście na północy kraju siostry salezjanki prowadzą szkołę i przedszkole dla ponad 1000 dzieci. Codziennie zapewniają uczniom posiłek. Problemem jest woda. W porze suchej przerwy w dostawie wody są częste i stałe. W porze deszczowej, chmury nie przynoszą deszczu. Zakrywają słońce, przez co nie działa układ solarny, a przez brak prądu nie funkcjonuje istniejąca studnia z pompą elektryczną. Potrzebna jest studnia, która będzie działała zarówno w słoneczne jak i pochmurne dni. Studnia głębinowa z pompą ręczną.

Dołącz do akcji i wspólnie z nami wesprzyj Projekt 746!

Większość uczniów nie ma bieżącej wody w swoich domach. Brak jej stwarza dodatkowo niepożądane sytuacje związane z problemami higienicznymi, rozprzestrzenianiem się tyfusu czy innych chorób. Dlatego konieczne jest posiadanie niezawodnego źródła wody na misji, aby dać do niego dostęp dla setek dzieci. Siostry oprócz szkoły prowadzą też kursy wyrównawcze dla dzieci i dziewcząt, projekty rolnicze dla kobiet w Centrum Edukacyjnym Bakhita i przedszkole dla najmłodszych dzieci. Gdy brakuje wody, dzieci cały dzień pozostają bez dostępu do niej. Spragnione, z kroplami potu na twarzy, uczą się w przepełnionych klasach, przy ponad 30 stopniach ciepła.

„Dzwonek. Utęskniony czas – przerwa. Chmara dzieci wybiega z klasy, nie po to, żeby się bawić, tylko po to, żeby jak najszybciej dobiec do kranu. Zaledwie trzy krany, przedszkolaków prawie 200. (…) Czasami nie wystarcza wody dla wszystkich. Czasami tej wody po prostu nie ma.” – to słowa wolontariuszki misyjnej, która pracowała w Tonj  w marcu i kwietniu 2023r. Cały tekst Kamili Cięciary dostępny jest tutaj –> https://misjesalezjanie.pl/w-sudanie-poludniowym-brakuje-wody/

Na terenie placówki misyjnej istnieje spora rezerwa wody w lustrze wody, którą można wykorzystać. Chcemy wybudować studnię głębinową z pompą wodną – ręczną, która będzie działała bez względu na pogodę. Będzie codziennie dostarczać dzieciom i młodzieży wodę do życia.

Wspólnie możemy szybko wybudować studnię wyposażoną w pompę ręczną i zapewnić dzieciom codzienny dostęp do wody. Wesprzyj Projekt 746!

Za projekt odpowiada siostra Dolores Alphonso FMA