Dzieci pracują w fabrykach, zakładach, na polu. Szyją ubrania, robią klapki, pilnują zwierząt. Wiele z nich nie chodzi do szkoły. Muszą pracować, żeby jeść. Bangladesz to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Możemy im pomóc. Zapraszamy do udziału w akcji Boso z misją #7steps z okazji Tygodnia Misyjnego.
W dniach 23-29 października obchodzimy Tydzień Misyjny. Z tej okazji chcemy Was zaprosić do wzięcia udziału w kampanii, która jest kontynuacją działań Tygodnia Misyjnego z poprzedniego roku. W 2016 roku organizowaliśmy kampanię społeczną A JAKA JEST TWOJA #MISJA? Jej Celem było zachęcenie ludzi do poszukiwania swojej życiowej misji oraz do większego zaangażowania w sprawy misji w najbiedniejszych krajach świata. Dzieci, młodzież i dorośli z kraju i z zagranicy nadsyłali zdjęcia oznaczone „#misja” i dzielili się swoją pasją. Misje okazały się bardzo różne. Od życiowych (#misja rodzina) po zawodowe (#misja fotograf). W tym roku zapraszamy do akcji BOSO Z MISJĄ #7steps i materialnego wsparcia dzieci oraz młodzieży w Bangladeszu.
Niewygodna codzienność
W Bangladeszu 33% ludności żyje poniżej progu nędzy. To kraj wielkich kontrastów i paradoksów. Ogromny procent ludności, aż 70% mieszka na wsiach. Większość z nich żyje w domach z gliny lub blachy, bez elektryczności i z ograniczonym dostępem do wody pitnej. W Dhaka, stolicy kraju, sytuacja pozornie wydaje się być lepsza. Ludzie pracują w wielkich fabrykach, ale warunki pracy są niebezpieczne, a wynagrodzenie bardzo niskie. Zebrane dane wskazują, że aż 10% dzieci w wieku 5-14 lat pracuje w fabrykach. Czasami nawet po 12 godzin dziennie. Niektóre dzieci próbują pogodzić pracę i naukę. Przemęczenie, brak pożywnego jedzenia i czystej wody pitnej powodują, że dzieci często chorują i są osłabione. W miasteczkach i wioskach są zatrudniane do pracy w polu i do pilnowania zwierząt. Nikt nie sprawdza w jakich warunkach się wychowują i czy chodzą do szkoły. Czasami szkoła oddalona jest o kilkadziesiąt kilometrów.
Boso z misją #7steps
Salezjanie pracują w Bangladeszu od sześciu lat. Prowadzą dwie misje: w Utrail i Lokhikul oraz dodatkowe centrum w Joypurhat. W Joypurhat pracuje ks. Paweł Kociołek. Powstaje tam Szkoła Podstawowa im. ks. Bosko. Nie ma jeszcze odpowiedniego budynku, zajęcia odbywają się w prowizorycznych salach. Obecnie do szkoły uczęszcza 150 ubogich dzieci. Brakuje im wszystkiego. Dlatego rozpoczynamy kampanię BOSO Z MISJĄ #7steps. Pragniemy przybliżyć los dzieci, które przez brak funduszy, mundurków i butów nie mogą chodzić do szkoły. Zapraszamy do przejścia i nagrania siedmiu kroków, następnie udostępnienia nagranego filmu w mediach społecznościowych z podpisem „#7steps” oraz do wsparcia materialnego Projektu 514. Odważne osoby zachęcamy do ściągnięcia butów. Wiele dzieci w krajach misyjnych chodzi na boso. Buty są luksusem. Zbliż się do świata tych dzieci i doceń to co masz.
Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na czesne, zakup książek, przyborów szkolnych, ubrań. Marzenia dzieci na placówkach misyjnych są proste. Pomóżmy je zrealizować.