Święta Bożego Narodzenia w Bangladeszu są obchodzone głównie przez społeczność chrześcijańską, która stanowi niewielki procent populacji tego kraju. Mimo, że nie jest to święto powszechnie obchodzone przez wszystkich Bengalczyków, to dla chrześcijan jest to czas radości i refleksji.
W dużych miastach i w niektórych wioskach, gdzie znajduje się większa liczba chrześcijan, można zauważyć dekoracje świąteczne jak choinki, lampki, szopki i gwiazdy betlejemskie, które ludzie instalują wysoko nad dachami swoich domów. W kościołach organizowane są specjalne nabożeństwa i wierni gromadzą się, aby celebrować narodziny Jezusa. Wiele rodzin przygotowuje tradycyjne potrawy, a także wymienia się prezentami w czasie tych pięknych świąt.
Święta Bożego Narodzenia są okazją do spotkań rodzinnych i wspólnego spędzania czasu. Mimo, że Boże Narodzenie nie jest dniem wolnym od pracy w Bangladeszu, chrześcijanie starają się uczcić ten czas w sposób dla siebie znaczący i wyjątkowy.
W Bangladeszu Boże Narodzenie ma różne elementy kulturowe, które różnią się od tradycji zachodnich, od tradycji polskich. To sprawia, że obchody są unikalne dla tego regionu. Takim kulturowym elementem na pewno jest kirton i pita. Kirton to tradycyjny taniec, który zaczyna się miesiąc przed Bożym Narodzeniem. Tańczy się go codziennie wieczorem przez jakieś 2-3 godziny. Młodzi ludzie z wiosek gromadzą się i tańczą, często przy ognisku. Śpiewy, które mu towarzyszą są zaczerpnięte z tekstów biblijnych. Z kolei pita to tradycyjne ciasto z mąki i wody. Plackami, ludzie dzielą się z innymi. Jest to symbol dobroci, życzliwości i miłości.
W Bangladeszu podobnie jak w innych krajach okres przedświąteczny wiąże się z Adwentem i przeżywany jest bardzo mocno. W kościołach odbywają się specjalne Msze święte. Wiele osób uczestniczy w różnorakich modlitwach czy refleksjach związanych narodzeniem Jezusa. Charakterystycznym zwyczajem dla Bangladeszu jest celebrowanie jednocześnie Pre Christmas. To czas intensywnego przygotowania do świąt w sensie duchowym i praktycznym, który poprzedza Boże Narodzenie. W tym czasie ludzie spotykają się w konkretnych grupach. Mamy animatorów – więc dla nich osobno organizujemy Pre Christmas. Dzieci z oratorium spotykają się w innym czasie. Dzieci komunijne, nauczyciele itd. – wszyscy mają swoje wyjątkowe spotkania. Często na tych wspólnych spotkaniach przypomina się o narodzeniu Jezusa, śpiewa się kolędy, tańczy tradycyjny taniec kirton i wspólnie przygotowuje i spożywa posiłek – obiad lub kolację. Pre Christmas ma na celu wprowadzenie w atmosferę świąteczną i refleksję nad znaczeniem świąt. Ale celem jest też budowanie relacji z bliskimi, z ludźmi z wiosek, z sąsiadami i wspólnie razem kultywowanie tradycji i zwyczajów, które są tu w Bangladeszu obecne.
Ks. Paweł Kociołek
Misjonarz pracujący w Utrail, Bangladesz