Drodzy Opiekunowie młodzieży z Ebolowa,
pozwólcie, że się przedstawię. Jestem kapłanem, członkiem Towarzystwa Salezjańskiego, dyrektorem Instytutu Technicznego Księdza Bosko. Zastąpiłem ks. Artura w koordynacji Adopcji na Odległość.
Rodzina jest fundamentem, poprzez który dziecko zdobywa wiedzę o świecie i kształtuje zachowanie. Powinna uświadamiać, że wykształcenie jest podstawą pozycji w społeczeństwie. Rodzice są powołani do nadzorowania i dopingowania do nauki już w okresie wczesnoszkolnym. Jeśli tych podwalin zabraknie, młodemu człowiekowi trudno jest być dobrym obywatelem i chrześcijaninem.
Szkoła ma obowiązek w odpowiedni sposób przekazać wiedzę. W ostatnich latach zauważamy, że nauczyciele nie dość angażują się w indywidualne podejście do uczniów. Różne są tego przyczyny: przeładowane klasy, przyjmowanie dodatkowych godzin, by zarobić więcej pieniędzy i kilka innych. Zachowanie ucznia w szkołach rządowych raczej nie jest punktem zainteresowania wychowawców. W etyce salezjańskiej znajdujemy czas na dyskusję z młodymi, poznanie ich charakterów, możliwości. Towarzyszymy w codzienności, a kiedy trapią ich problemy, interesujemy się przyczyną takiego stanu i próbujemy znaleźć rozwiązanie. Ksiądz Bosko powtarzał: „nie wychowujemy przez zasady, ale przez miłość”.
W Instytucie Technicznym Księdza Bosko ITDB jesteśmy blisko uczniów nie tylko jako wychowawcy, nauczyciele, ale przyjaciele, do których zawsze mogą się zwrócić. Otoczeni opieką, czują się ważni i akceptowani. Ufają nam rozumiejąc sens dyscypliny w szkole i internacie. Mamy do czynienia z nastolatkami i młodzieżą, którzy doświadczali trudności i ubóstwa już od wczesnego dzieciństwa. Nie wdrażamy dobrych zachowań na siłę, jedynie doradzamy, młodzi sami wybierają i podejmują decyzje.
Na codziennym porannym apelu jest czas, aby krótko omówić konkretne zdarzenie, czy zaistniałą sytuację. Komentujemy je „na świeżo” i udzielamy rad jakie zachowanie byłoby najwłaściwsze.
Kładziemy nacisk na cnoty przebaczenia, miłości, pokoju, przedstawiamy korzyści płynące
z nauki. W niektórych szkołach brakuje tego typu kontaktu z uczniami. U nas codziennie słyszą jak powinni się zachować. Powtarzanie jest matką nauki, a uczniowie w końcu się asymilują i stanowczo odwracają od nieładu i szkodliwych zachowań. W szkole mamy katolików, protestantów, muzułmanów oraz uczniów innych wyznań. Wychowujemy ich w duchu Kościoła Katolickiego. Przebaczenie i miłość są wartościami, które pozwalają dobrze żyć z bliźnim.
Instytut Techniczny Don Bosco został założony w 1994 roku przez włoskich misjonarzy salezjańskich w celu kształcenia młodzieży pozbawionej środków do egzystencji, opuszczonej i zagrożonej ulicą. Szkoła znajduje się 158 km od stolicy Yaounde. Duży nacisk kładziemy na integrację młodych ludzi poprzez naukę zawodu. W Ebolowa prowadzimy dwa rodzaje szkoleń: zawodowe w cyklu krótkim i klasyczne w cyklu długim.
W Adopcji na Odległość mamy 250 osób; 150 chłopców i 100 dziewcząt. Setka w wieku od 16 do 22 lat odbywa szkolenie zawodowe, pozostałych 150 uczy się w cyklu klasycznym. Zakres wiekowy tej grupy to 11 do 20 lat.
W roku akademickim 2022-2023, który rozpoczęliśmy 06.09.2022 kształciliśmy łącznie 600 studentów i 150 praktykantów szkolenia zawodowego.
Od połowy grudnia 2022 do 09.01.23 uczniowie przebywali na wakacjach po pierwszym semestrze. Najlepszy uczeń w szkole zakończył ten etap ze średnią ocen 16,2. Jest na I roku kierunku elektrycznego.
Ten list jest okazją do wyrażenia wdzięczności Opiekunom Adopcji na Odległość. W stosunku do lat ubiegłych zdecydowałem się na znaczne zwiększenie liczby podopiecznych, gdyż zgłosiło się do nas wielu kandydatów bez zaplecza finansowego. Nie każdemu pomagamy kompleksowo. Młodzież próbuje zarobić na utrzymanie, my dokładamy się pokrywając część wydatków szkolnych. Zajmujemy się też kształceniem dziewcząt, bo ubóstwo stawia je przed patowymi wyborami i zmusza do zarabiania na utrzymanie w sposób niegodny.
Oprócz teorii zapewniamy wychowankom profesjonalne warsztaty. Korzystanie z maszyn i przyrządów umożliwia zdobycie umiejętności, które będą przydatne zaraz po rozpoczęciu pracy. Praktyka zadecyduje, czy pracodawca zatrudni ich w firmie na dłużej. Absolwentom pomagamy w znalezieniu firm na odbycie stażu.
Kończąc raz jeszcze dziękuję za regularne wsparcie od Państwa, którego młodzież tak bardzo potrzebuje.
Ks. Kevin Kouhalama
Ebolowa, Kamerun