26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Święto to, w różnych formach i terminach, celebrowane jest niemal w każdym zakątku świata. Najczęściej przypada w drugą niedzielę maja. W większości kultur rola matki jest bardzo ważna, jednak nie zawsze odpowiednio doceniona.
Meksykańska troska
W Meksyku Dzień Matki świętowany jest bardzo hucznie. Wiele firm daje nawet możliwość wcześniejszego zakończenia pracy, żeby każdy mógł świętować. Kwiaty, czekoladki, spotkania rodzinne, okolicznościowe kartki, prezenty – to wszystko jest częścią tego dnia. Na placówkach salezjańskich organizowane są akademie, w czasie pandemii przeniesione do internetu.
– Z tradycji, które na mnie zrobiły wielkie wrażenie i wywołały niemałe wzruszenie, są wizyty na cmentarzach. Są to odwiedziny przepełnione uczuciowością, łzami, wyrazami miłości dla tych mam, które już odeszły. Tego dnia przyozdabia się nagrobki kolorowymi kwiatami, umieszcza się na nich zdjęcia, aby podkreślić więź, która nigdy się nie kończy – opowiada br. Sebastian Marcisz.
Rola matki w Meksyku jest niezwykle ważna, choć bywa także niedoceniania. Tradycyjnie jej zadaniem jest wypełnianie domowych obowiązków i zapewnienie opieki wszystkim domownikom, od dzieci po dziadków. Kobiety posiadające duże rodziny nie miały możliwości rozwoju intelektualnego czy osobistego. Sytuacja jednak się powoli zmienia, co podkreśla br. Sebastian:
– Dziś sytuacja zmienia się dynamicznie, powstaje wiele instytucji uwrażliwiających społeczeństwo na rolę kobiety-matki w społeczeństwie, doceniając jej ogromny wkład w kulturę, pracę i budowanie relacji. Także jako salezjanie staramy się budować tę świadomość w Kościele tworząc szanse rozwoju w naszych placówkach misyjnych, gdzie pracujemy zwłaszcza ze społecznościami rdzennymi, aby zwłaszcza młode matki otrzymały szansę dobrej edukacji i swobodnego wyboru zawodu.
Brazylijskie bohaterki
W brazylijskiej codzienności rola matki jest bardzo ważna, opowiada o tym ks. Sławomir Drapiewski. Kobiety dbają o dom, często samotnie wychowują dzieci, ciężko pracują. Są cichymi bohaterkami, które codziennie podejmują trud zadbania o rodzinę. W brazylijskiej kulturze to kobieta musi zatroszczyć się o wszystko, a mężczyzna nie musi robić nic. Te wzorce, szczególnie w tradycyjnych społecznościach, są przekazywane kolejnym pokoleniom. Nawet jeśli matka samotnie wychowuje córkę i syna, to ten syn nie ma żadnych obowiązków, to córka pomaga we wszystkim. Szczególnie w interiorze i wiosce kobiety są uciśnione. Choć oczywiście też nie jest tak zawsze. Są też wspaniali mężowie i ojcowie, którzy dbają o rodzinę, pracują i interesują się domem.
Czy kobiety są docenione? Powoli zaczynają być doceniane. W społeczeństwie jest jeszcze bardzo dużo różnic. Zdanie kobiety w porównaniu do zdania mężczyzny jest w słabszej pozycji. Paradoksalnie, bardzo mocno zakorzenione jest w myśleniu tutejszych ludzi, że kobieta nie ma zdania i nie jest silna. A patrząc się na ogół społeczeństwa, rola kobiety jest fundamentalna.
Kubańskie poświęcenie
Kubańczycy od lat zmagają się z kryzysem rodziny. Dziećmi przeważnie opiekuje się matka. Jeśli ma pracę, to może zapewnić jedzenie, ale edukację i wychowanie pozostawia szkole, która przekazuje ideologię państwa. Jeśli kobieta nie ma pracy, to pomocy szuka u rodziców i krewnych. Problemem Kuby jest głód. Szukanie jedzenia jest zajęciem matki, czasami nie mając pracy i pomocy, kradnie. Jest wiele kobiet, dobrych i oddanych, które na co dzień szukają fasoli i ubrań dla dzieci. Nie myślą o sobie, nie chodzą do fryzjera, nie kupują nowych ubrań dla siebie, bo najpierw jest troska o rodzinę. Niektóre matki robią wszystko, sprzedają pralkę, lodówkę, a nawet dom, żeby ich dzieci mogły wyjechać za granicę i tam ułożyć sobie życie. Wiedzą, że często pozostanie w kraju, w którym nadzieja sięgnęła już dna, kończy się tragicznie, nawet popełnieniem samobójstwa.
Dzień Matki to jedyne święto na Kubie obchodzone przez wszystkich. W placówkach pocztowych w sprzedaży są kartki okolicznościowe z wydrukowanymi kwiatami i życzeniami dla mam. Wszyscy chcą kupić choć jedną kartkę lub starają się zdobyć jakiś prezent, mydło lub dezodorant. Jeśli mają trochę jedzenia to przygotowują posiłek i idą w odwiedziny. Kubańczycy odwiedzają też groby zmarłych matek. Rola mamy na Kubie jest bardzo istotna, co podkreślała s. Anna Łukasińska, która przesłała nam informacje o sytuacji w tym kraju.
W Dniu Matki chcemy docenić i podziękować wszystkim Mamom za to, co robią i zapewnić o naszej modlitwie. Życzymy Wam tego wszystkiego, co najlepsze!
oprac. M.T.