Salezjańska parafia w Kazembe obejmuje 30 kaplic z liczbą ponad 6 000 osób, do których kapłanom trudno jest dojechać w porze deszczowej. Poprzez Waszą pomoc finansową możemy na miejscu wspierać edukację ich dzieci w Adopcji na Odległość. Programem obejmujecie 139 uczniów szkół podstawowych i średnich oraz kilkunastu młodych mężczyzn kształcących się w stolarskiej szkole zawodowej. Czworo podopiecznych studiuje, dwie niepełnosprawne dziewczynki są w szkole specjalnej.

Uczestnicy Adopcji spotykają się każdej soboty na Mszy Świętej o godzinie 7:00 rano. Tuż po niej pomagają na misji. Koszą trawę, grabią liście, sprzątają teren przy kościele i oratorium. Następnie w grupach mają lekcje wyrównawcze, katechezę, zajęcia sportowe i plastyczne. W szkołach rządowych nie prowadzi się tego typu zajęć. Chcemy uchronić i ostrzegamy młodzież przed czyhającymi zagrożeniami. Wczesne ciąże, narkotyki, alkohol to nie tylko problem wielkich aglomeracji, ale i naszej wioski. Młodzież nie zawsze ma wsparcie w domu. Kiedy braknie rodziców, nastolatkowi trudno jest nie zboczyć z właściwej drogi. Wówczas stajemy w ich obronie często przed nimi samymi. Jeśli choć kilkoro uratujemy przed niebezpieczeństwami – warto się trudzić. Tu chodzi o godność ludzką.

Państwa podopieczni od wczesnego dzieciństwa doświadczają na co dzień trudności i problemów. Jeśli tracą jedno czy oboje rodziców, zamieszkują u krewnych. Ludzie w naszej okolicy nie są zamożni. Mieszkają w chatach ze słomianymi dachami, bez prądu i bieżącej wody. Trudności ekonomiczne potęgują konflikty i stres. Bezbronne sieroty stają się ofiarami dorosłych nieradzących sobie z rzeczywistością, popadających w marazm i nałogi. Dzieci doświadczają przemocy domowej od osób, które powinny je chronić. Krewni nie pomagają im nauce. Nie mają pieczy nad tym, czy dziecko w ogóle dociera na zajęcia. Zdarza się, że jedynie najmłodszy w domu potrafi czytać i pisać.

W ostatnim czasie nasiliło się zjawisko wczesnych małżeństw i ciąż wśród nastolatek. Niektóre, po rocznej albo dłuższej przerwie związanej z porodem i karmieniem, nie są w stanie wrócić do rytmu nauki. Sytuację pogarsza fakt, że przedwczesnemu macierzyństwu towarzyszy osamotnienie dziewczyny, gdyż sprawca ciąży szybciutko znika z jej życia. Cała troska o dziecko i dom spoczywa na nieletniej, która nie wie, jak sobie poradzić z piętrzącymi się wyzwaniami. Sytuacja staje się bez wyjścia w przypadku choroby i braku pracy. Tak więc młoda matka wiąże się z kolejnym mężczyzną w nadziei na zapewnienie stabilizacji potomstwu, tymczasem niejednokrotnie sytuacja powtarza się jak w przypadku pierwszej ciąży. Mężczyzna odchodzi, nie troszcząc się ani o kobietę, ani o dzieci.

Rok szkolny podzielony jest na trymestry. Z powodu ogłoszonego Covid-19 zajęcia w 2021 roku zostały znacznie skrócone. To z pewnością stanowiło główny powód słabszych wyników uczniów. Od stycznia 2022 r. w naszym oratorium pierwszą z trzech godzin poświęcamy na naukę, nadrabiając zaległości. Mimo problemów staramy się patrzeć optymistycznie. Nie czekamy bezczynnie. Udało się wznowić program regularnego dożywiania zaangażowanych w Adopcję, każdej soboty dzieci otrzymują obiad. Mamy też osiągnięcia i sukcesy, ale o nich piszą podopieczni w listach.

Ks. Jacek Garus SDB
Kazembe, Zambia

 

Listy podopiecznych opublikujemy już za tydzień.