Standardy ochrony dzieci w SOM (wersja dla dzieci)

Polityka ochrony dzieci jest dokumentem, który został stworzony po to, by zapewnić, Wam, dzieciom, godność i szacunek oraz by chronić Was przed krzywdzeniem.

Szczególnie zależy nam żebyście w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym z siedzibą w Warszawie ul. Korowodu 20, zwanym dalej w skrócie SOM, czuli się bezpiecznie i komfortowo.

Pojęcia i definicje:

Żeby łatwiej było zrozumieć niektóre pojęcia, przybliżamy tutaj ich definicje:

Dziecko – każdy, kto nie ukończył 18 lat.
Krzywdzenie – zrobienie czegoś chcący lub niechcący przez osobę dorosłą lub inne dziecko, które negatywnie, czyli źle wpływa na rozwój Dziecka, czyli Twój.
Interwencja – inaczej działanie, tutaj oznacza reakcję na objawy krzywdzenia i podjęcie kroków celem zabezpieczenia Dziecka.

Politykę ochrony dzieci podzieliliśmy na osiem części:

1. Rozpoznawanie krzywdzenia dziecka

  1. Wszyscy pracownicy SOM muszą reagować, gdy Tobie lub innemu dziecku dzieje się krzywda.
  2. Istnieją różne formy krzywdzenia:
    • Przemoc fizyczna jest wtedy, gdy na przykład ktoś Cię popycha, uderza, szczypie, kopie lub rzuca w Ciebie przedmiotami.
    • Przemoc psychiczna to na przykład obrażanie, ośmieszanie, wyzywanie, wyśmiewanie.
    • Wykorzystanie seksualne to na przykład zmuszanie do oglądania nagich osób, robienie zdjęć lub nagrywanie dzieci bez ubrań, zmuszanie do dotykania miejsc intymnych innych osób.
    • Zaniedbywanie to na przykład niezapewnienie jedzenia, odpowiedniego ubrania lub środków do mycia, to także pozostawianie dzieci na dworze bez opieki dorosłych, niewysyłanie dziecka do szkoły lub niechodzenie do lekarza.
  3. Jeśli doświadczasz jakiejkolwiek z wyżej wymienionych form krzywdzenia ze strony osób dorosłych lub innych dzieci, powiedz o tym osobie z naszego personelu tj. któremuś z pracowników SOM. Wówczas stosownie do zgłoszonej sytuacji zostanie uruchomiona odpowiednia procedura.

2. Podjęcie działań

  1. Jeśli coś Cię niepokoi, nie czujesz się bezpiecznie i nam o tym mówisz, podejmujemy wtedy działanie, czyli interwencję. Taka interwencja jest podejmowana także wtedy, gdy sami zauważymy, że coś nie jest dla Ciebie bezpieczne. Chcemy, żebyś zawsze czuł się komfortowo i miał szansę się rozwijać.
  2. Czasami możemy wezwać Policję, żeby wspierała nas w działaniu, czasami wypełniamy specjalny dokument i przekazujemy dalej. Wszystko po to, żebyś czuł się bezpieczny.
  3. W SOM działa Koordynator ds. Przeciwdziałania Przemocy, czyli osoba, która dba o przestrzeganie np. tej Polityki, udziela informacji innym i zbiera wszystkie dane o podejmowanych działaniach na rzecz bezpieczeństwa dzieci. Koordynatorem ds. Przeciwdziałania Przemocy w SOM jest Ksiądz Henryk Bonkowski. Z Księdzem Henrykiem możesz kontaktować się bezpośrednio we wszystkich sprawach dotyczących Twojego bezpieczeństwa, ale możesz również zwrócić się do innego pracownika SOM.

3. Wybór pracowników i szkolenie pracowników

  1. W SOM pracują różni specjaliści. Chcemy żebyś wiedział, że każdy z nich musiał przedstawić odpowiednie dokumenty, żeby móc tu pracować. Te dokumenty potwierdzają, że pracownicy wcześniej nie stosowali przemocy wobec dzieci.
  2. Żeby wyrównać wiedzę pracowników i nauczyć ich, jak powinni się zachowywać w różnych sytuacjach, prowadzimy szkolenia. Podczas szkoleń omawiamy, co może niepokoić w kontaktach z osobami dorosłymi, Twoimi rówieśnikami, co należy wtedy zrobić, komu to zgłosić.

4. Standardy Ochrony Dzieci w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym

  1. Dla Twojego komfortu spisaliśmy zasady, do których przestrzegania jesteśmy zobowiązani jako pracownicy SOM. Te zasady nazywają się Standardami Ochrony Dzieci w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym.
  2. Napisaliśmy tam, w jaki sposób Cię traktować z szacunkiem i zapewniać Ci bezpieczeństwo. Napisaliśmy też, czego nie wolno robić – np. krzyczeć, obrażać, popychać.
  3. Standardy Ochrony Dzieci w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym są dostępne w SOM (znajdują się wywieszone na tablicach ogłoszeń znajdujących się w części biurowej na parterze oraz w jadalni) a także są dostępne na naszej stronie internetowej https://misjesalezjanie.pl/. Zawsze możesz je przeczytać, a jeśli zauważyłbyś/zauważyłabyś, że ktoś łamie zapisy tego dokumentu, powiedz nam o tym.

5. Bezpieczne korzystanie z Internetu i urządzeń elektronicznych

  1. W SOM masz możliwość skorzystania z sieci wi-fi. Ta sieć jest dostępna po wpisaniu loginu i hasła.
  2. Strony internetowe, które zawierają niebezpieczne treści są zablokowane, co oznacza, że nie można ich otworzyć. Gdybyś trafił na stronę internetową, która jest niebezpieczna, a nie została zablokowana, daj nam znać.
  3. Masz prawo korzystać z własnych urządzeń typu telefon, smartphone, tablet, laptop. Pamiętaj, żeby nie robić tego zbyt często i nie przeszkadzać innym, np. słuchając zbyt głośno filmu lub muzyki.
  4. Jeśli podczas pobytu w SOM będziesz oglądał niebezpieczne strony na swoim telefonie, smartphonie, tablecie lub laptopie, pracownicy SOM będą chcieli porozmawiać o tym z Twoimi rodzicami lub opiekunami.

6. Nagrywanie oraz robienie zdjęć

  1. Pamiętaj, że nikt nie może Cię nagrywać bez Twojej zgody, Ty także nie nagrywaj, bez czyjejś zgody. Czasami może się zdarzyć, że ktoś chce zrobić Ci zdjęcie lub nagrać – zawsze w takiej sytuacji możesz się nie zgodzić i nikt nie może Cię zmusić do tego, aby zrobić Ci zdjęcie lub Cię nagrać.

7. Ocenianie Polityki Ochrony Dzieci

  1. Co najmniej raz w roku pracownicy przeglądają wszystkie dokumenty dotyczące Ochrony Dzieci w SOM. Jeśli zauważymy potrzebę zmian, musimy ją wprowadzić.

8. Ogłoszenie i udostępnianie Polityki

  1. Polityka ochrony dzieci w SOM wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.
  2. Standardy Ochrony Dzieci w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym jak również niniejsza Polityka ochrony dzieci w SOM (wersja skrócona Standardów przystosowana dla Dzieci) dostępne są w siedzibie SOM jak również na stronie internetowej SOM https://misjesalezjanie.pl/

Wersja rozszeżona dla dorosłych…

Standardy ochrony dzieci w SOM