PROJEKT 613 – ZAMBIA – BUDOWA KAPLICY
Dokończenie budowy kaplicy w Makeni w Lusace
Wspólnota salezjańska w Lusace (Zambia) prowadzi Centrum Szkolenia, Formacji i Studiów dla kleryków salezjańskich. Niestety kaplica na terenie misji jest bardzo mała. Misjonarze, klerycy i wierni nie mieszczą się w niej. Często trzeba korzystać z innych sal. Ze względu na seminarzystów i parafian, którzy przychodzą na codzienne oraz niedzielne msze święte, a także inne nabożeństwa, salezjanie podjęli decyzję o wybudowaniu większej kaplicy. Byłaby ona również miejscem spotkań młodych ludzi, którzy przychodzą do salezjańskiego oratorium i korzystają z pomieszczeń salezjańskich. Wspierając Projekt 613, budujesz z nami kaplicę dla wiernych w Lusace!
Placówka salezjańska znajduje się w dzielnicy Makeni w Lusace, stolicy Zambii. Ta dzielnica zamieszkana jest w większości przez muzułmanów. Brakuje miejsca do modlitwy dla katolików, którzy ze względu na lokalizację i ograniczoną możliwość przemieszczania się, nie mogę uczestniczyć w nabożeństwach. Odległość do kościołów parafialnych jest zbyt duża i wierni wolą przyjść do kaplicy salezjańskiej.
Placówka, na której ma powstać nowa kaplica, zlokalizowana jest blisko Domu Prowincjalnego. W nowej kaplicy odbywałyby się również profesje zakonne salezjanów, święta salezjańskie i inne wydarzenia kościelne.
Ze względu na brak środków finansowych prace budowlane zostały wstrzymane. W ramach Projektu 613 chcemy pomóc w dokończeniu kaplicy. Za zebrane fundusze wykonamy: dach, tynkowanie ścian, wejście do kaplicy, podłogę oraz kupimy okna i drzwi, opłacimy roboty elektryczne i hydrauliczne, a także wykończenie wnętrza kaplicy.
Salezjanie Ks. Bosko przybyli do Zambii z Polski w 1982 roku. Było to realizowane w ramach akcji „Projekt Afryka”. Dzisiaj salezjanie objęli 14 centrów w Zambii, Zimbabwe, Malawi i Namibii (ZMB) z biurem administracyjnym (Dom Inspektorialny) w Lusace w Zambii. W przeszłości koncentrowano się na opiece duszpasterskiej, ale w ostatnich latach większy nacisk kładą na projekty rozwoju młodzieży i edukacji. Początkowo misjonarze pochodzili głównie z Polski. Z czasem było coraz więcej powołań lokalnych i obecnie większość salezjanów pochodzi z Afryki. Dużo jest też zaangażowanie osób świeckich w rozwijanie projektów.
Dołącz do akcji i wspólnie z nami wspieraj Projekt 613
Za projekt odpowiedzialny jest ksiądz Walter Thyrniang SDB