PROJEKT 588 – BANGLADESZ – POMOC MEDYCZNA
Pomoc medyczna dla najbardziej ubogich ludzi z plemion Shantal, Mahali, Oraon
Salezjanie z Joypurhat w Bangladeszu prowadzą od niedawna nowo otwartą placówkę misyjną. W skład nowej misji wchodzi kościół i parafia, niewielki dom parafialny, oratorium, szkoła wieczorowa, mała przychodnia zdrowia oraz częściowo otwarte Centrum Młodzieżowe. Działania misjonarzy są ogromne. Jednym z wielu działań salezjanów z Bangladeszu jest pomoc najuboższym, w tym wspieranie leczenia.
Dołącz do akcji i wspólnie z nami wspieraj Projekt 588!
Życie chrześcijan na terenie parafii jest ekstremalnie trudne. Większość mieszka na wioskach i zajmuje się rolnictwem. Ludzie Ci chociaż w przeszłości posiadali duże gospodarstwa, obecnie nie posiadają własnego pola uprawnego. Powodem tego są różne sytuacje, ale najczęściej ich ziemię przejęli podstępem lub siłą muzułmanie. Chrześcijanie pracują zatem trudniąc się do najgorszych i najtrudniejszych prac w rolnictwie za jedyne 2 euro dziennie. Często traktuje się ich jak drugą kategorię ludzi. W większości mieszkają w domach z gliny, bez prądu, bez opieki zdrowotnej. Z tego powodu dochodzi bardzo często to zaniedbań zdrowotnych. Opieka zdrowotna oraz niedożywienie stanowi poważny problem, który dotyka wielu ludzi, zwłaszcza tych mieszkających na wioskach.
Naprzeciw tym problemom wyszli salezjanie z Joypurhat. Na misji działa przychodnia zdrowia, w której doraźnie udzielana jest pomoc chorym, ale wielu chorych trzeba wysyłać na specjalistyczne leczenie do szpitala w Rajshahi. Pobyt w szpitalu i leczenie wiąże się z dużymi kosztami. Niestety misjonarze nie są w stanie pomóc wszystkim mieszkańcom.
Dołącz do akcji i wspólnie z nami pomóż w realizacji Projektu 588!
Odpowiedzialny za projekt jest ksiądz Paweł Kociołek SDB
Drodzy Darczyńcy,
Wszystkie zakładane cele zostały osiągnięte. Celem nadrzędnym Projektu 588 była opieka medyczna dla osób dotkniętych chorobami, mieszkających na odległych i trudno dostępnych wioskach. Zostało to osiągnięte dzięki Waszej pomocy finansowej oraz Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego z siedzibą w Warszawie.
Bangladesz to biedne państwo, w którym zwłaszcza mieszkańcy małych wiosek borykają się z trudnościami takimi jak ubóstwo, które pociąga za sobą niedożywienie i różne choroby. Widząc na co dzień ten problem, że Ci ludzie są bardzo często pozostawieni bez opieki, zaczęliśmy pomagać przez finansowanie leczenia tych najbiedniejszych.
Z całego serca dziękuję Wam drodzy Dobrodzieje i wszystkim Tym, którzy wspierają finansowo salezjańską misję w Bangladeszu za pomoc. To dzięki Waszej pomocy i hojności możemy pomagać innym.
Z całego serca Bóg zapłać.
Ksiądz Paweł Kociołek, misjonarz z Bangladeszu.