5740 zł
cel 5762 zł

32
wspierających

Dofinansowanie leczenia sióstr w Smorgoniu

 

Siostry salezjanki ze Smorgonia na Białorusi zmagają się z problemami zdrowotnymi. Sytuacja ekonomiczna na Białorusi pogarsza się a misjonarek nie stać na kosztowne leczenie. Projekt obejmuje pokrycie kosztów hospitalizacji sióstr, wykonanie rezonansu magnetycznego oraz zakup lekarstw. Dołącz do akcji i wspólnie z nami wspieraj Projekt 571!

Placówka misyjna sióstr powstała w 1991 roku, ale w 2003 roku  siostry musiały zamknąć placówkę, gdyż miejscowe władze nie zgodziły się na dalszy pobyt sióstr z Polski. Misjonarki ponownie wróciły do Smorgonia w 2012 już w składzie miejscowych sióstr. Wspólnota przynależy do Wizytatorii Europa Wschodnia – Gruzja. Wspólnota składa się z czterech sióstr. Smorgoń to miasto położone w obwodzie grodzieńskim, w północnej części Białorusi. Liczy około 36 tysięcy mieszkańców. Salezjanki rozpoczęły pracę misyjno-wychowawczą wśród dzieci i młodzieży przy Parafii św. Michała Archanioła. Prowadzą ją Salezjanie. Siostry organizują zajęcia z katechezy dla dzieci i młodzieży. Współpracują z księżmi w prowadzeniu codziennego oratorium oraz koordynują różne grupy dziecięce i młodzieżowe.

Salezjanki do niedawna mieszkały w wynajętym mieszkaniu w bloku. Od czerwca 2018 roku zamieszkują w nowym domu. Ma tam powstać również centrum wychowawcze, w którym odbywać się będą zajęcia dla najmłodszych, warsztaty dla młodzieży oraz zajęcia wyrównawcze. Siostry chcą w pierwszej kolejności pomagać dzieciom z biednych i dysfunkcyjnych rodzin.

Od pewnego czasu siostry zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi. Do tej pory, wizyty u lekarzy starały się opłacać z naszej kasy domowej, gdyż nie zawsze mogły korzystać z opieki pokrytej przez fundusz zdrowia. Sytuacja ekonomiczna na Białorusi znacznie się pogorszyła, a świadczenia medyczne i lekarstwa drożeją. W związku z tym pojawiły się trudności, aby pokryć wszystkie koszty leczenia z własnych środków. Problemy zdrowotne sióstr to m.in.: niedrożność żył, reumatyzm kolan, zapalenie stawów, problemy z kręgosłupem, leczenie zębów, nadciśnienie i bóle głowy (spowodowane tętniakiem i operacją)

Wspólnie możemy pomóc misjonarkom w dalszej pracy misyjnej wspierając projekt 571!

Za projekt odpowada siostra Iryna Bartsevich FMA