PROJEKT 497 – Zambia – Zakup 500 kur niosek
Zakup 500 kur niosek w ramach dożywiania dzieci w Luwingu
Luwingu to małe miasto na północy Zambii liczące ok. 6000 mieszkańców. Ekonomia opiera się tu głównie na rolnictwie w systemie „chitemene”. Drzewa ścina się na wysokości jednego metra, a gałęzie spala, aby otrzymany w ten sposób popiół użyźnił glebę. Niestety po pięciu latach gleba jest już wyjałowiona – rolnicy porzucają teren i ruszają na poszukiwanie nowego miejsca pod uprawę. Oprócz skutków ekologicznych system ten ma też inną wadę: nie pozwala na zagwarantowanie stabilności ekonomicznej miejscowej ludności. Brakuje pieniędzy na edukację dzieci i opiekę nad chorymi.
Sytuację pogarsza duża liczba sierot i pół-sierot oraz plaga HIV. Rodziny są rozsiane po całym kraju. Sierotami opiekują się dziadkowie, którzy nie są w stanie sfinansować edukacji wnuków. Innym problemem są wczesne małżeństwa, przez które dziewczęta porzucają szkołę.
Siostry salezjanki są obecne w Luwingu od ponad 30 lat. Ich misją jest edukacja młodych ludzi, szczególnie dziewcząt. Przygarniają dzieci, które porzuciły szkołę i uczą je, aby mogły nadrobić zaległości i wrócić do szkoły. Siostry prowadzą Szkołę Podstawową Don Bosco, w której uczy się 565 uczniów. Dla wielu z nich opłacić niewielkie szkolne czesne to duże wyzwanie. Większość dzieci nie lubi wakacji, ponieważ w czasie dni wolnych nie otrzymują posiłku, który zapewnia im szkoła (fasola i nshima – papka z mąki kukurydzianej).
Siostry prowadzą również przedszkole i spotkania dla kobiet, a także 24 wspólnoty formacyjne. Grupy są rozsiane wokół Luwingu, jedna z nich znajduje się 72 km od misji. Salezjanki starają się odwiedzać każdą przynajmniej raz w miesiącu.
Aby wesprzeć najbardziej potrzebujących uczniów siostry chcą w ramach Projektu 497 zakupić 500 kur niosek i otworzyć farmę. W Luwingu zapotrzebowanie na jajka jest bardzo duże, a nie ma żadnego sklepu, w którym można by je kupić. Dochód ze sprzedaży jajek pomógłby w zakupie ubrań, butów, prześcieradeł i środków czyszczących oraz opłaceniu czesnego najbardziej potrzebujących uczniów. Jajka stałyby się urozmaiceniem szkolnego menu i alternatywą dla fasoli. W zamian za otrzymaną pomoc dzieci będą dbać o porządek na terenie szkoły, pomagać młodszym w nauce, a starsi będą organizować zajęcia jako animatorzy w oratorium.
Na początku kury nioski będą karmione gotową paszą, która stopniowo będzie zastępowana pokarmem przygotowywanym przez siostry. Projekt zakłada zakup 500 kur niosek, 20 worków gotowej paszy (każdy po 50 kg), a także składników potrzebnych do przygotowywania pokarmu w dalszym etapie hodowli: kukurydzy, mączki rybnej, soi, otrębów i limonek.
Odpowiedzialna za projekt jest s. Maria Katongo FMA
Projekt zrealizowany. Dziękujemy!
W imieniu wszystkich dzieci, jak i swoim chciałabym serdecznie podziękować Dobrodziejom, ludziom dobrej woli oraz Salezjańskiemu Ośrodkowi Misyjnemu za wsparcie projektu 497. Za otrzymane pieniądze udało się nam wybudować farmę, zakupić kury nioski oraz paszę.
Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazałą pomoc, zapewniamy o codziennej modlitwie.
Serdeczne Bóg zapłać.
s. Elisa Tonello FMA