Biskupi Ziemi Świętej apelują do katolików, by modlili się o pokój: „Prosimy wszystkich, którzy obchodzą Boże Narodzenie na całym świecie: módlcie się z nami. Módlcie się o pokój w Betlejem, w Gazie i w całej Ziemi Świętej”

„Tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci – Palestyńczyków i Izraelczyków – zostało zabitych w ostatniej fali przemocy. W Gazie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zginęło więcej palestyńskich dzieci niż w ciągu poprzednich dwóch lat wojny we wszystkich konfliktach na świecie. „Wojna wywarła ogromny wpływ na całe pokolenie naszych dzieci, które codziennie żyją w strachu o siebie i swoje rodziny” – stwierdzają w komunikacie katoliccy ordynariusze.

„Strefa Gazy jest bombardowana bombami i ostrzeliwana z moździerzy, przez co jej dzielnice są zrównane z ziemią. Około dwóch milionów ludzi zostało przesiedlonych, większość z nich nie ma schronienia i jest w ciągłym ruchu. Nawet szkoły i miejsca kultu nie są bezpiecznymi miejscami. W rzeczywistości ponad 85% populacji Gazy zostało przesiedlonych na wąski pas ziemi, gdzie wydaje się, że nie ma bezpiecznego miejsca. Zdecydowana większość szpitali i klinik nie funkcjonuje. 91% mieszkańców Gazy twierdzi, że chodzi spać głodnych.” – podają w apelu biskupi. „Kilka dni temu izraelska rakieta uderzyła w dom Misjonarek Miłosierdzia, siejąc zniszczenie i narażając życie 54 niepełnosprawnych mieszkańców na jeszcze większe niebezpieczeństwo. Panie, zmiłuj się!”

„Boże Narodzenie to święto wielkiej radości. Odwieczne Słowo Boże “stało się ciałem, zamieszkało wśród nas i ujrzeliśmy Jego chwałę” (J 1, 14). (…) Po ponad siedemdziesięciu dniach wojny, w tym roku w Ziemi Świętej podchodzimy do żłóbka w Betlejem ze złamanymi sercami. Modlimy się i prosimy o radość, zamiast smutku, który otacza nas z powodu śmierci tak wielu osób”.

Jak piszą dalej: „Obchody Bożego Narodzenia zostały odwołane, abyśmy jako chrześcijanie mogli być solidarni ze wszystkimi, którzy cierpią z powodu wojny. Jesteśmy zachęcani do skupienia się na głębszym znaczeniu Bożego Narodzenia.
A jakie jest to głębsze znaczenie? Idąc razem w kierunku żłóbka, w tym roku modlimy się, abyśmy mogli konkretnie dotknąć Dobrej Nowiny, którą Bóg nam obiecał. Jako ludzie nadziei oczekujemy narodzin Księcia Pokoju. I pamiętamy, że nigdy nie jesteśmy sami, ponieważ Bóg wybrał to miejsce, aby wejść w ciemność jako Emmanuel, Bóg z nami”.

Przyłączamy się do ich prośby o modlitwę o pokój:

„Módlmy się o zakończenie przemocy i uwolnienie wszystkich więźniów. Módlmy się o trwałe zawieszenie broni i nadejście czasu dialogu a nie ucisku, sprawiedliwości a nie narzuconych rozwiązań, współistnienia zamiast marzenia o pozbyciu się jedni drugich. Błagamy osoby sprawujące władzę, aby pomogły zakończyć konflikt, który trwa od ponad wieku, aby ułatwiły drogę do sprawiedliwego pokoju opartego na równości, aby ta wojna była ostatnią, a nasze dzieci mogły wreszcie być świadkami nadziei zamiast rozpaczy”.

 

Źródło:

www.eKAI.pl
aocts.org

Zobacz więcej naszych intencji modlitewnych!