
PROJEKT 858 — ZAMBIA — ROZBUDOWA FARMY
Rozbudowa i modernizacja farmy na misji City of Hope
Misja City of Hope rozpoczęła swoją działalność w 1995 roku, kiedy to Rada Miejska Lusaki przekazała Siostrom Salezjankom trzynaście i pół hektara ziemi w Makeni, 10 km na południe od stolicy Zambii. Od tamtej pory Misja aktywnie wspiera dziewczęta narażone na ryzyko wykluczenia, przemocy i ubóstwa. Obecnie w ośrodku mieszka 30 dziewcząt, które otrzymują kompleksową opiekę – edukacyjną, zdrowotną, duchową i psychologiczną.
W ramach rozwoju działalności, Siostry stworzyły szkołę podstawową i średnią oraz Centrum Szkolenia Zawodowego Auxilium, które oferuje młodym kobietom i mężczyznom umiejętności praktyczne niezbędne na rynku pracy. W sumie codziennie z edukacji w City of Hope korzysta ponad 1 000 dzieci i młodzieży.
Aby zapewnić większą samowystarczalność finansową i lepsze warunki żywieniowe dla mieszkańców i uczniów, kilka lat temu Siostry założyły małe gospodarstwo. Obecnie hodowane są tam kury, kaczki, gołębie, świnie, kozy i króliki. Niestety, infrastruktura oraz jakość hodowli znacząco się pogorszyły, co przekłada się na niską wydajność i rosnące koszty zakupu żywności. Brak nowoczesnych budynków, pasz i leków utrudnia dalsze funkcjonowanie gospodarstwa.
Celem niniejszego projektu jest modernizacja i rozbudowa gospodarstwa, tak aby zwiększyć jego produktywność i zapewnić Misji City of Hope większą niezależność ekonomiczną. Projekt zakłada:
- Modernizację chlewni, wymianę rasy świń na bardziej wydajną oraz zakup odpowiednich pasz i środków ochrony.
- Rozbudowę infrastruktury drobiarskiej, w tym budowę nowych kurników dla 1000 kur niosek i 1000 brojlerów, zapewnienie specjalistycznych pasz oraz leków przeciwko sezonowym chorobom.
- Odbudowę hodowli królików poprzez zakup nowej rasy i budowę odpowiednich pomieszczeń.
- Poprawę warunków dla kóz, w tym budowę schronień oraz zakup pasz na porę suchą.
- Budowę magazynu do przechowywania pasz, leków i sprzętu rolniczego.
- Zakup środków czystości i dezynfekcyjnych dla zapewnienia higieny i zdrowia zwierząt.
Realizacja projektu wpłynie pozytywnie na jakość życia dzieci i młodzieży mieszkających w City of Hope, a także umożliwi Siostrom kontynuowanie i rozwijanie swojej pracy edukacyjnej i wychowawczej. Produkty rolne z farmy (mięso, jaja, warzywa) będą wykorzystywane na potrzeby własne, a nadwyżki będą sprzedawane lokalnej społeczności, co przyniesie dodatkowe dochody.
Projekt ten jest konkretną odpowiedzią na rosnące potrzeby edukacyjne, wychowawcze i żywieniowe podopiecznych Misji City of Hope. Dzięki wsparciu darczyńców możliwe będzie podniesienie jakości życia dzieci, rozwój ich potencjału i stworzenie realnych szans na lepszą przyszłość. Inwestycja w gospodarstwo to inwestycja w trwałą samowystarczalność całej społeczności City of Hope.
Za projekt odpowiada siostra Julienne Munyemba Kapinga FMA















