57080 zł
cel 56000 zł

214
wspierających

 Zakup i montaż zbiorników na wodę wraz z instalacją systemu do zbierania oraz przetwarzania wody deszczowej na pitną

 

Misja salezjańska Don Bosco Mission Korr, należąca do Inspektorii Afryki Wschodniej (AFE), zlokalizowana jest na pustyni Kaisut – Korr – w hrabstwie Marsabit w Kenii. Obejmuje parafię z pięcioma placówkami – Ngurnit, Farakoren, Lengima, Lokuchula i Namarei. W skład misji wchodzi przychodnia, przedszkole, internat dla 120 osób oraz oratorium świąteczne, ośrodek młodzieżowy i siedem szkół podstawowych sponsorowanych przez katolików, do których uczęszcza ponad 1800 uczniów.

Na misji brakuje wody pitnej. Rozwiązaniem jest zakup i montaż zbiorników na wodę wraz z instalacją systemu do zbierania oraz przetwarzania wody deszczowej na pitną. Koszty inwestycji przewyższają możliwości finansowe misjonarzy. Dołącz do akcji I wspólnie z nami pomóż w realizacji Projektu 787!

Don Bosco Mission Korr to pierwsza misja na tym obszarze od 1972 roku, która służy dwóm plemionom nomadów, Rendille i Samburu. W każdą niedzielę oratorium przyjmuje grupę ponad 300 dzieci, zaś Centrum Młodzieży opiekuje się  grupą 300 młodych osób w ciągu roku szkolnego i 500 w czasie wakacji. Na terenie otaczającej wspólnoty Korr misjonarze salezjańscy prowadzą pięć placówek pomocy, klinikę medyczną, ośrodek młodzieżowy i parafię katolicką. Nieustannie świadczą te usługi, nawet jeśli mierzą się z poważnym brakiem żywości oraz zapotrzebowaniem na wodę pitną. Rozwiązaniem jest zbieranie deszczówki w porze mokrej, deszczowej,

Zbieranie wody deszczowej z dachu to prosta strategia, dzięki której opady deszczu są gromadzone i przechowywane do wykorzystania w przyszłości. Zebrana woda deszczowa będzie filtrowana, magazynowana i wykorzystywana na różne sposoby. Zbieranie wody deszczowej wiąże się ze stosunkowo niższymi kosztami przechowywania a jedynymi kosztami są okresowe czyszczenie zbiorników i rynien.

Obecnie poziom wody w studni zaopatrującej misję w wodę obniżył się, dlatego konieczne jest racjonowanie wody w zależności od potrzeb. Salezjanie kupują wodę pitną i wodę do gotowania w oddalonym o 132 km mieście Marsabit, po czym przewożą zapasy w kilkudziesięciu 20-litrowych kanistrach, starając się rozdysponować zapasy wśród lokalnej społeczności. Odległość pojenia gospodarstw domowych i zwierząt jest dla tutejszych pasterzy niezwykle duża. Czasami ludzie idą nawet 8–10 km w poszukiwaniu wody. Wyczerpanych jest 80 procent otwartych źródeł wody. Większość studni zawiera wodę słoną.

W hrabstwie Marsabit występują dwie pory deszczowe. W przeszłości deszcze zawsze były dość obfite. Od października 2023 r. do stycznia 2024 r. w hrabstwie wystąpiły ulewne deszcze el nino, które spowodowały liczne powodzie. Niestety wiele wody deszczowej się zmarnowało z powodu braku mechanizmów zbierających.

Projekt polega na zakupie i montażu zbiorników na wodę wraz z instalacją systemu do zbierania oraz przetwarzania wody deszczowej na pitną.

Dołącz do akcji i wspólnie z nami wesprzyj Projekt 787!

Za projekt odpowiada ksiądz Eric Onyango Owuor SDB