0 zł
cel 83250 zł

0
wspierających

Dofinansowanie do zakupu samochodu na misję sióstr salezjanek w Cacuaco – Luanda 

Siostry Salezjanki prowadzą od 1988 roku dom zakonny w dzielnicy Cacuaco, drugiej placówce zgromadzenia w Angoli, po Luandzie. Cacuaco to jedna z najgęściej zaludnionych dzielnic kraju (1 237 477 mieszkańców na 571 km²), położona na północnym wybrzeżu stolicy, nad Oceanem Atlantyckim. Miejsce to zmaga się z poważnymi problemami infrastrukturalnymi, brakiem transportu publicznego, zanieczyszczeniem środowiska (zwłaszcza rzeki Bengo) i znacznym ubóstwem lokalnej ludności.

Działalność Sióstr Salezjanek koncentruje się na edukacji, katechizacji i wsparciu pastoralnym. Prowadzą one nowoczesny kompleks szkolny obejmujący nauczanie od poziomu przedszkolnego do 9 klasy, kursy wieczorowe, stołówkę dla około 400 dzieci z ubogich rodzin oraz działania duszpasterskie w trzech centrach misyjnych. W sumie szkoła liczy ponad 1600 uczniów i zatrudnia 85 osób.

Istotnym elementem codziennego funkcjonowania placówki był przez ostatnie 20 lat używany samochód Toyota pick-up. Służył on do zaopatrywania szkoły w żywność, środki higieniczne, materiały remontowe oraz do przewozu sprzętu i odpadów. Obecnie pojazd jest w bardzo złym stanie technicznym, wymaga ciągłych napraw i nie spełnia już swojej roli.

Dlatego Siostry Salezjanki wystąpiły z projektem zakupu nowego samochodu, który usprawni realizację ich misji edukacyjnej i pastoralnej. Projekt uzyskał pozytywną ocenę MIVA Polska, która zadeklarowała pokrycie połowy kosztów zakupu pojazdu (15 000 EUR). Samochód zostanie zakupiony przez MIVA Austria, natomiast koszty przesyłki, dokumentacji i rejestracji pokryje zgromadzenie w Angoli. Obecnie Siostry poszukują współfinansowania pozostałej części zakupu w wysokości 15 000 EUR i zwracają się z prośbą o wsparcie do Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie.

Zakup nowego samochodu to inwestycja w lepszą logistykę codziennej pracy wychowawczej, pomoc najuboższym oraz skuteczną realizację misji ewangelizacyjnej Sióstr w jednym z najbardziej potrzebujących regionów Angoli.

Za projekt odpowiada siostra Maria Domalewska FMA