PROJEKT 818 — ZAMBIA — ZAKUP SAMOCHODU
Dofinansowanie do zakupu samochodu na misję
Mansa to ubogie miasteczko w Zambii, w prowincji Luapula. Salezjanki prowadzą tu przedszkole, szkołę podstawową, szkołę krawiecką oraz Centrum Młodzieżowe, działające przy oratorium oraz dojeżdżają z pomocą do 31 parafii. Na misji brakuje samochodu. Obecny pojazd jest przestarzały i wymaga ciągłych napraw a to generuje dodatkowe koszty. Dołącz do akcji i wspólnie z nami wesprzyj Projekt 818!
Diecezja katolicka Mansa znajduje się w prowincji Luapula w Zambii. Prowincja Luapula jest jedną z 10 prowincji Zambii, położoną w północnej części kraju i jest klasyfikowana jako najbiedniejsza. Diecezja zajmuje powierzchnię 50 567 kilometrów kwadratowych, co odpowiada politycznej granicy prowincji. Obecnie liczy 31 parafii, przy czym najdalsza parafia, Chibote znajduje się około 400 kilometrów od miasta Mansa. 31 parafii jest podzielonych na 6 dekanatów: Mansa, Kawambwa, Kashikishi, Lubwe, Samfya i Kabunda. Siostry starają się dotrzeć do wszystkich.
Młodzi, którzy biorą udział w zajęciach na misji, pochodzą z bardzo biednych rodzin, których nie stać na opłacanie czesnego i obiadów. Uczniowie przychodzą na placówkę głodni. Siostry starają się zapewnić im także posiłki. Misjonarki nie zawsze mają możliwość zakupienia żywności od lokalnych dostawców. Bywa, że po zakupy muszą jeździć do stolicy – Lusaki, oddalonej o 780 km od placówki. Do tego, aby zakupić żywność, ale także środki czyszczące oraz materiały edukacyjne niezbędny jest odpowiedni i niezawodny transport. Samochód przydaje się nie tylko do przewożenia towarów. Do tego dochodzą długie podróże między parafiami, transport dla duszpasterstwa młodzieży oraz spotkania formacyjne w diecezji. Często wożą do szpitala chore dzieci.
Projekt 818 dotyczy zakupu nowego samochodu dla misji w Mansie. Obecne auto, którym dysponują siostry na placówce, wymaga częstych napraw, ale finansowo jest to nieopłacalne.
Wspólnie z nami możesz wesprzeć działania sióstr salezjanek z Mansy wspierając Projekt 818!
Za projekt odpowiada siostra Godelieve Kayobera FMA