Pozdrawiam Państwa opiekujących się dziećmi ze Siakago! Nazywam się Margaret Nyaga i pochodzę z Kenii. W programie Adopcji na Odległość wspieramy 128 podopiecznych (przedszkole – 40, szkoła podstawowa – 58, gimnazjum [szkoła średnia] – 13, szkoła techniczna – 17). Ponadto 950 młodych w 8 szkołach podstawowych, 3 gimnazjach i oratorium obejmujemy pracą duszpastersko-katechetyczną. Cztery najuboższe rodziny co tydzień zaopatrujemy w  żywność.

W naszym centrum misyjnym prowadzimy:

Dom dla dzieci „Laura Vicuna Centre”

To dom głównie dla dziewcząt, w wieku od 4 do 16 lat, narażonych na skrzywdzenie lub zagrożonych życiem na ulicy. Pierwszeństwo mają dziewczęta, które nie są bezpieczne we własnym domu, np. mają ojca i matkę, ale nadużywających alkoholu czy są oni chorzy psychiczne lub po śmierci rodziców zamieszkali ze starszą babcią, która nie ma na utrzymanie wnucząt. Od razu pomoc otrzymują też dziewczęta chore, kalekie. Centrum Laura Vicuna daje zakwaterowanie, jedzenie, lekarstwa, a także w pełni zabezpiecza wydatki na szkołę. Część uczennic na weekendy dostaje produkty żywnościowe do domu.

Szkoła techniczna

Do Instytutu Technicznego Ks. Bosko przyjmujemy dziewczęta, które chcą się uczyć krawiectwa, fryzjerstwa, dziewiarstwa i kosmetologii. Przed przyjęciem do szkoły, zainteresowani odbywają rozmowy kwalifikacyjne. Adopcja pokrywa część opłat za wyżywienie. Uczniowie, jeśli mogą, wnoszą niewielką składkę na edukację.

Przedszkole

Jeździmy po wioskach i widzimy starsze dzieci, które nie chodzą do szkoły. Wówczas zapraszamy je do naszego przedszkola. Przyjęcie dzieci poprzedza rozmowa kwalifikacyjna z rodzicami. Bierzemy pod uwagę wiek i zdolność dziecka do wyrażania własnych potrzeb. W ramach pomocy adopcyjnej opłacamy nauczyciela i zapewniamy przedszkolakom obfity obiad. Mundurek szkolny, buty, tornister i artykuły papiernicze dostaje część dzieci, których rodziców nie stać na zakup.

Działalność duszpastersko-katechetyczną

Ewangelizację prowadzimy zarówno w szkołach jak i oratorium (miejsce nauki, zabawy, modlitwy i pracy dla dzieci i młodzieży). Adopcja pokrywa koszty dojazdu, naprawy samochodu, materiałów dydaktycznych i wynagrodzenie kierowcy. Kupujemy też akcesoria do zajęć rekreacyjno-sportowych: piłki, pompki, kredy, artykuły piśmiennicze i plastyczne. Zachęcamy rodziców do wzięcia choćby częściowej odpowiedzialności za potomstwo i zakup kilku wymaganych rzeczy: rolki papieru toaletowego, kostki mydła, pasty do zębów lub czegokolwiek, na co mogą sobie pozwolić.

Chciałybyśmy dotrzeć do większej liczby dzieci, ale brakuje kadry. Drogi również są w złym stanie. W trakcie i po porze deszczowej tworzy się pełno dziur, a mosty są uszkodzone. Wtedy nie sposób dojechać do wiosek. Mamy przed sobą dużo wyzwań, poczynając od uzupełniania sprzętu i materiałów dydaktycznych, naprawy starego sprzętu, aż po zaplanowanie i zapewnienie środków utrzymania dla podopiecznych.

Dzieci otrzymują wsparcie od dobrych ludzi, którym nie mają możliwości się odwdzięczyć. Uczymy je, aby myślały o biednych i starszych mieszkańcach z okolicy. W miarę możliwości pomagają im w pracach domowych i zanoszą produkty spożywcze.

Z modlitwą i wdzięcznością za pomoc dla dzieci ze Siakago,

S. Margaret Nyaga FMA
Siakago, Kenia