Papież Franciszek odwiedził już Mjanmę, dzisiaj przyjedzie do Bangladeszu. Podróż apostolska w dniach 27 listopada – 2 grudnia, odbywa się pod hasłem „Miłość i Pokój”. Papież odwiedza dwa kraje, w których katolicy stanowią mały procent społeczeństwa, a ich sytuacja bywa niepewna. W Mjanmie około 90% to buddyści, chrześcijanie stanowią zaledwie 6% społeczeństwa. W Bangladeszu, muzułmanie stanowią około 89,5% wszystkich obywateli. Katolicy są jedną z wielu grup religijnych w Bangladeszu, jest ich bardzo mało, około 0,07%.

Misyjna rzeczywistość

Jeszcze kilka lat temu w Bangladeszu wszyscy żyli wspólnie, relacje były przyjazne. Niestety pojawiły się grupy fundamentalnych i agresywnych wyznawców islamu. Sytuacja stała się napięta. Bywało niebezpiecznie. Dochodziło do ataków i napaści na wyznawców innych religii. Państwo starało się zapewnić bezpieczeństwo obywatelom, wzmocniono kontrole policyjne. Obecnie nie dochodzi już do prześladowań – ataków, zranień, zastraszeń. Jednak wyznawcy innych religii niż islam bywają dyskryminowani. Pewna kobieta, która rozpoczęła pracę w szpitalu, po kilku dniach została zwolniona. Muzułmanie przebywający na leczeniu nie chcieli przyjmować od niej posiłków. Bywa tak, że w restauracjach przygotowane są inne talerze dla ludzi z różnych szczepów i religii. Bycie chrześcijaninem w Bangladeszu nie jest łatwe – oznacza skazanie na różnorodne formy dyskryminacji.

W Bangladeszu od 7 lat pracuje salezjanin, ks. Paweł Kociołek. Pomaga najbiedniejszym, chorym, cierpiącym, odrzuconym. Są rodziny, które nie mają niczego. Domu, pracy, jedzenia. To dla nich salezjanie budują szkoły, internat, przychodnie zdrowia, świetlice, kościoły i domy parafialne. Organizują również dożywianie, pomagają wyjść ze skrajnej biedy. Salezjanie prowadzą dwie misje w Utrail i w Lokhikul oraz dodatkowe centrum w Joypurhat.

Program wizyty Franciszka w Bangladeszu

Papież Franciszek do Bangladeszu przyleci dzisiaj, 30 listopada, około 15.00 czasu lokalnego. W Dhace, stolicy kraju spotka się z prezydentem i przedstawicielami władz państwach. Drugiego dnia wizyty odprawi Mszę Świętą, podczas której udzieli święceń kapłańskich, a następnie porozmawia z biskupami. Kolejnym punktem programu jest udział w spotkaniu ekumenicznym i międzyreligijnym na rzecz pokoju. Ostatniego dnia zaplanowane są spotkania z duchowieństwem i młodzieżą.

Dla katolików, którzy mieszkają w Bangladeszu wizyta papieża jest bardzo ważna. Jest ona okazją do umocnieniu ich w wytrwaniu w wierze i zachęcenia do bycia uczniem Jezusa. W kraju muzułmańskim, w którym dochodziło do prześladowań, a ocenie do dyskryminacji słowa papieża Franciszka mogą przywrócić nadzieję.

WIĘCEJ O BANGLADESZU