103455 zł
cel 100000 zł

551
wspierających

 ICILOTO, CZYLI MARZENIE – GRODZISK POMAGA AFRYCE

  Pola i Michał - logo     GRODZISK_logo                logo_misjesalezjanielogo panor

 

Projekt będzie realizowany we współpracy z Burmistrzem gminy Grodzisk Mazowiecki i jej mieszkańcami.

 

Potrzebujemy zebrać 100 000 PLN na budowę szkoły. Sierot jest 5000. Jeżeli na każdą z nich wpłacimy 20 PLN już uzbieramy wystarczającą kwotę.

Centrum dla Dzieci i Młodzieży

Celem projektu jest wybudowanie szkoły oraz dużego ośrodka dla dzieci i młodzieży.

W 2016 salezjanie rozpoczęli budowę pierwszego domu dziecka Iciloto położonego w Zambii. W chibemba Iciloto oznacza to sen lub marzenie. W niecałe dwa lata zbudowano pierwszy budynek domu dziecka oraz mały budynek niewielkiej szkoły. W domu dziecka mieszka 16 chłopców ulicy, a do szkoły przychodzi około 350 dzieci, które mieszkają w slumsach. Na placówce misyjnej funkcjonuje też oratorium, świetlica środowiskowa. Na codzienne zajęcia do tej świetlicy przychodzą setki dzieci i młodzieży. Pomieszczeń jest zdecydowanie za mało, część zajęć odbywa się na świeżym powietrzu w cieniu drzew.

Z uwagi na dużą skalę oraz długoterminowe działania projekt został podzielony na kilka etapów. Na początku wyposażymy szkołę w pomoce dydaktyczno – naukowe: zeszyty, przybory szkolne, książki do nauki, podręczniki, długopisy, kredki, mundurki szkolne, ubrania, 10 komputerów, 4 drukarki. Kolejno, wykończymy salę lekcyjną, która pozostaje w stanie surowym. W tym samym czasie planujemy wybudowanie i wyposażenie świetlicy, szkoły i biblioteki.

Następnym etapem będzie budowa kolejnych budynków sierocińca.

Chłopcy ulicy

Dzieci i młodzież mieszkają na ulicach Kabwe. Wiele z nich pochodzi z dzielnicy slumsów Makululu. Żyje tam około 5 000 sierot. Pomóżmy im. Zapewnijmy dom, jedzenie, ubrania i szkołę. I Ty możesz pomóc w realizacji Projektu budowy Centrum dla Dzieci i Młodzieży ICILOTO.

Makululu woła o pomoc

W dzielnicy slumsów Makululu żyje ponad 80.000 ludzi. Gęstość zaludnienia jest ogromna. Ludzie chorują, a na całą dzielnicę jest tylko jedna przychodnia, w której brakuje podstawowych lekarstw. Jednym z największych problemów jest wirus HIV i AIDS. Choruje aż 24% ludzi dorosłych. W wyniku tego statystycznie więcej niż 1 dziecko na 4 to sierota. W wielu domach panuje przemoc, brakuje jedzenia, akceptacji, bezpieczeństwa i miłości. Dzieci chodzą do pracy, muszą zarobić na utrzymanie. Decydują się na ucieczkę i wolą żyć na ulicy. Bardzo szybko wpadają tam w nałogi. Nadużywają alkoholu, palą, wąchają klej. Muszą walczyć o swoją pozycję. Nałogi i przemoc zapewniają im złudne poczucie akceptacji ze strony ich rówieśników z ulicy.

Pomóżmy dzieciom, które mieszkają na ulicach Kabwe i slumsach Makululu. Trzeba im zapewnić dom, w którym poczują się akceptowani, kochani i bezpieczni. Wybudujmy szkołę oraz ośrodek dla dzieci i młodzieży.

Docelowo w Makululu ma powstać duże centrum młodzieżowe, w skład którego będą wchodzić:

  • duża szkoła podstawowa z 18 klasami dla dzieci z ulicy oraz dla sierot, które nigdy nie chodziły do szkoły albo przerwały szkołę z braku pieniędzy czy zaniedbania opiekunów wraz z biurami, dwoma laboratoriami oraz toaletami,
  • świetlica dla dzieci
  • duży dom dziecka dla dzieci z ulicy i dla sierot, w skład którego będzie wchodziło 6 budynków,
  • oddzielna duża jadalnia wraz z kuchnią
  • trzy warsztaty przysposobienia do zawodu,
  • centrum rolnicze z kursami zawodowymi wraz z produkcją na utrzymanie dzieci z domu dziecka, w tym stawy, ogród i sad,
  • biblioteka z czytelnią,
  • biblioteka multimedialna z salą komputerową oraz pomocami naukowo – dydaktycznymi, w tym z książkami i pomocami do nauki.

Pomóżmy zrealizować sen o domu i szkole dla setek dzieci, które mieszkają w skrajnym ubóstwie.

Wesprzyj Projekt: Grodzisk pomaga Afryce – Projekt 539!
Ty też możesz pomóc w realizacji tego marzenia!

Za projekt odpowiada ks. Michał Wziętek SDB

Jezus w Afryce

W niedzielę 28 października 2018 roku o 12:45 TVP 1 wyemitowała film „Jezus w Afryce”, którego tematem przewodnim są misje w Zambii. Cały film możesz obejrzeć TUTAJ

WESPRZYJ PROJEKT 539

WRZESIEŃ 2018