14455 zł
cel 4980 zł

49
wspierających

Dofinansowanie oratorium w Lokhikul

Misja św. Jana Bosko w Lokhikul powstała w 2012 r. Na początku nic tutaj nie było. Brak domu zakonnego, brak prądu, wszędzie brud i szczury. Obecnie Lokhikul to centrum edukacji, w którym mieszkają i uczą się 83 osoby.

Od początku działa tutaj również oratorium, do którego przychodzi 500 dzieci i młodzieży. W każdy piątek odbywają się tu spotkania formacyjne, kursy tańca i gry na instrumentach. Dzieci ze slumsów otrzymują pomoc w nauce w nieformalnej szkole – większość z nich z powodu braku pieniędzy kończy naukę po 3-4 latach lub w ogóle nie uczęszcza do szkoły. Salezjanie pomagają im zarówno w zakupie zeszytów i książek, jak i w nadgonieniu zaległości w nauce. Oratorium w Lokhikul przygarnia wszystkich: chrześcijan, hindusów, muzułmanów. Wszyscy znajdują w nim dom, miejsce zabawy i pogłębienia relacji z Bogiem. Animatorzy oraz nauczyciele robią wszystko, aby pomóc młodym ludziom, szczególnie tym odrzuconym i najbardziej zaniedbanym.

Z myślą o nich salezjanie chcą zorganizować zajęcia edukacyjne, sportowe, i integracyjne. Brakuje jednak środków potrzebnych do ich przeprowadzenia. Projekt 474 zakłada zakup materiałów papierniczych i sprzętu sportowego, a także dofinansowanie zajęć w nieformalnej szkole i wypłaty dla nauczycieli. Zebrane środki pomogą również w zorganizowaniu Dnia Sportu – zapewnieniu dzieciom posiłku i nagród.

Odpowiedzialny za projekt jest ks. Paweł Kociołek SDB

Projekt zrealizowany. Dziękujemy!

Drogi księże dyrektorze, drodzy współpracownicy i Darczyńcy Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego – Drodzy przyjaciele. Z całego serca dziękuje Wam za pomoc finansową w realizacji projektu „Dofinansowanie oratorium w Lokhikul”

Oratorium działające przy salezjańskiej parafii św. Jana Bosko w Bangladeszu jest przeznaczone przede wszystkim dla dzieci i młodzieży należącej do różnych grup etnicznych tj. Oraun, Mahali, Pahan, Shantal. Dzieci te pochodzą z bardzo ubogich rodzin, ok. 20% z nich to chrześcijanie a reszta 80% tak jak ich rodzice nadal praktykuje plemienne wierzenia.
Prowadzone przez nas oratorium jest dla dzieci i mlodziezy odskocznią od codziennosci i ich trudnego życia. Dzieci i młodzież bardzo chętnie przychodzą do naszego oratorium, spędzają tutaj dużo czasu i chętnie biorą udział w proponowanych przez nas zajęciach edukacyjnych i sportowych, tym bardziej, że ludzie ze szczepów (które w Bangladeszu są mniejszoscia) w tutejszej kulturze uważani są za „gorszych”, nie umiejące nic robić i często są izolowani od reszty społeczeństwa.

Dzieci z naszego oratorium są bardzo zdolne i bardzo chcą się uczyć ale często z powodu sytuacji materialnej ich rodziców, rezygnują ze szkoły. Szczerze mówiąc bez pomocy pochodzącej z misji Ci młodzi ludzie dzieciństwo spędzali by w domach doglądając kozy i dorywczo pracując z rodzicami przy zbiorach ryżu czy innych pracach rolniczych, w taki sposób zarabiając na życie. Nasza misja i oratorium daje im możliwość edukacji, dodaje odwagi do podejmowania rożnych życiowych decyzji i nadzieje, ze życie można zmieniać na lepsze.

Drodzy przyjaciele misji, bez Waszej pomocy na pewno nie udało by się tego wszystkiego co osiągnęliśmy do tej pory w pracy z tymi młodymi ludźmi dokonać, dlatego przesyłam dla kazdego z Was podziękowania z misji św. Jana Bosko w Bangladeszu. Podziękowania te kieruję do wszystkich pracowników SOM-u, organizatorów naszych projektów na czele z ks. Jackiem Zdzieborskim i dla wszystkich Darczyńców, którzy w jakikolwiek sposób wspierali i wspierają nas w naszej pracy na rzecz najbardziej zaniedbanej i opuszczonej młodzieży

Jeszcze raz gorąco dziękujemy Tobie księże dyrektorze i Wam wszystkim, którzy przyczyniacie się do rozwijania ducha ks. Bosko w Bangladeszu – DZIĘKUJEMY

Z wyrazami wdzięczności i modlitwą
ks. Paweł Kociołek SDB