113588 zł
cel 50736 zł

1490
wspierających

Renowacja szkoły zawodowej w Chingoli

Placówka misyjna w Chingoli jest największą misją salezjańską na terenie Zambii, założoną ponad 20 lat temu. Na terenie misji działa Salezjański Dom Formacji – Prenowicjat, Szkoła Zawodowa, Oratorium oraz prowadzony jest projekt pomocy dla ubogich dzieci „Magone”. W sumie salezjanie docierają do ok. 350 młodzieży i dzieci dziennie.

W Szkole Zawodowej młodych ludzi kształci się do pracy w fabrykach. Okolice Chingoli są bogate w złoża kopalne, dlatego o pracę w fabryce nietrudno. Niestety przez ostatnie lata z powodu ubóstwa, braku pieniędzy na opłacenie szkoły liczba absolwentów spadła. Obecnie w szkole uczy się 57 osób. Aby dotrzeć do większej liczby potrzebującej młodzieży salezjanie przygotowują się na zmianę profilu szkoły: z zawodowej na 5-letnią średnią-zawodową. Dzięki temu będą mogli móc kształcić nawet 600 młodych osób na kierunkach takich jak: stolarstwo, obróbka metalu, rysunek techniczny czy rolnictwo.

W marcu 2015 roku wiatr i deszcz zerwały część dachu szkoły, zniszczone zostały również sufity i ściany sześciu sali lekcyjnych i sześciu biur. Udało się już sfinansować nowy dach, ale wciąż brakuje środków na remont ścian i sufitów. Projekt 452 ma pomóc w pokryciu kosztów renowacji, poprawieniu warunków nauki i przygotowaniu szkoły na przyjęcie większej ilości uczniów.

W 2015 roku na misji w Chingoli pracowała wolontariuszka Karolina Gajdzińska. Przeczytaj na jej blogu relację z wichury, która wyrządziła szkody na placówce misyjnej.

Odpowiedzialny za projekt jest ks. Leszek Aksamit SDB