Szczęść Boże,

same dobre rzeczy w Iciloto, a te mniej dobre lepiej zapomnieć! Centrum się powoli rozwija i zdobywa coraz większy rozgłos i uznanie wśród ludzi, w Kościele i w Zambii. Nawet prezydent Zambii ostatnio odwiedził naszą misję i był pod wrażeniem. Matka Boża Wspomożycielka działa!!!

W ubiegłym roku z funduszy Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego i innych dobrodziejów udało nam się wybudować część następnego domu dla dzieci ulicy, gdzie mieści się pokój dla opiekuna, biuro dla pracownika socjalnego/opiekuna oraz pomieszczenie wielofunkcyjne: pokój nauki/świetlica/kaplica. Dalsza część tego drugiego domu jest w budowie. Będzie się tam mieściła sypialnia dla chłopców, pomieszczenia sanitarne – prysznice/toalety, pokoje dla opiekunów/gości, pokój na rozmowy z dziećmi czy gośćmi – rozmownica. Ta cześć domu jest budowana z funduszy pana Przemysława Smigiel, który już trzy razy przesłał pieniądze na ten cel i chce dokończyć budowę domu.

Jeśli chodzi o szkołę, w ubiegłym roku wybudowaliśmy trzy klasy, pokój dyrektora i pokój nauczycielski – te pomieszczenia są używane od lutego 2019 roku. W lutym rozpoczęliśmy budowę archiwum do przechowywania dokumentacji egzaminacyjnej oraz następnych dwóch klas. Jedna z nich to biuro, a druga – kuchnia/warsztat do dyspozycji uczniów z profilu home economics (gospodarstwo domowe, gotowanie). Jesteśmy na etapie wykończenia trzeciej klasy w starym budynku szkoły. Po skończeniu tych prac szkoła będzie miała osiem klas.

Te budynki szkolne są budowane z funduszy przekazanych przez organizację Manos Unidas, Salezjański Ośrodek Misyjny i gminę Grodzisk Mazowiecki. Planowane zakończenie prac wykończeniowych to końca maja.

W tym roku mamy około 550 uczniów w klasach I-VII. W przyszłym roku zaczniemy VIII klasę, a w 2021 IX. Od przyszłego roku będziemy mogli przeprowadzać egzaminy w naszej szkole klas VII i IX. Ponadto udało nam się założyć małą farmę: uprawy, drzewa owocowe, hodowlę kur, kaczek i królików. Dochód chcemy przeznaczyć na utrzymanie domu dziecka.

Dalsze plany to:

  1. Rozbudowa szkoły: następne klasy, laboratoria (biologia, fizyka, chemia), budynek sanitarny dla nauczycieli i dla uczniów, budynek administracyjny i sala na pisanie egzaminów i spotkania/apele
  2. Budowa następnych domów dla dzieci ulicy, budowa kaplicy
  3. Rozwój farmy dla utrzymania domu dziecka
  4. Rozwinięcie programu wyjazdów na ulice, odwiedziny rodzin dzieci, program reintegracyjne.

Pozdrawiam serdecznie

Ks. Michał Wziętek