Módlmy się w intencji Etiopii, o pokój i bezpieczeństwo dla wszystkich mieszkańców oraz dla pracujących tam misjonarzy i misjonarek. Prośmy o wsparcie dla uchodźców, ubogich i cierpiących, aby otrzymali pomoc. 

 

Ogromna liczba ludzi cierpi z powodu działań zbrojnych, które rozszerzają się na całą Etiopię. Kraj stoi na progu klęski humanitarnej.

2 listopada rząd etiopski ogłosił sześciomiesięczny stan wyjątkowy. Rok po rozpoczęciu walk w północnym regionie Tigray w Etiopii siły rebeliantów zbliżają się do stolicy kraju, władze wzywają obywateli do mobilizacji. Zaapelowano do ​​emerytowanych żołnierzy i weteranów o powrót do wojska. Mieszkańców Addis Abeby poproszono o przyłączenie się do walk z użyciem broni, którą mają w domach.

W piątek dziewięć grup antyrządowych w tym Tigrajski Ludowy Front Wyzwolenia ogłosiło sojusz w celu obalenia rządu etiopskiego. Walki w północnej części kraju, w regionie Tigraj trwają od listopada 2020 roku. Według ONZ 2 miliony ludzi zostało przesiedlonych, tysiące straciło życie, dochodziło do egzekucji, tortur, gwałtów i ataków na bezbronnych uchodźców. Do walk włączyli się też żołnierze z Erytrei. Sytuacja była skomplikowana, a informacje trudne do zweryfikowania. Dopiero teraz Biuro Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka i Etiopska Komisja Praw Człowieka opublikowały wspólny raport. Wspólne śledztwo wykazało, że „istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że wszystkie strony konfliktu w Tigray w różnym stopniu popełniły naruszenia międzynarodowych praw człowieka, prawa humanitarnego i dotyczącego uchodźców, z których niektóre mogą stanowić zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości ”.

Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Ludzie głodują, uciekają z domów, obawiają się o swoje życie. Bombardowania, które miały miejsce w ostatnim miesiącu zwiększyły liczbę zabitych osób i jeszcze bardziej odizolowały cały ten teren. Według informacji podanych przez ONZ w lipcu około 400 tys. ludzi przekroczyło próg głodu, a 1,8 mln jest na krawędzi. Głodują dzieci, kobiety w ciąży i młode matki nie mają także dostępu do opieki lekarskiej. Trzy osoby na cztery nie mają dostępu do pożywienia. Głód wywołany wojną może w najbliższych miesiącach pozbawić życia 100 tys. dzieci.

Organizacje międzynarodowe i humanitarne mają bardzo utrudnioną pracę. Większość z nich nie ma wstępu do stref konfliktu i nie ma możliwości niesienia pomocy. W Etiopii salezjanki i salezjanie prowadzą dzieła charytatywne i ewangelizacyjne, obecnie dużo działań zostało wstrzymanych.

Siły próbujące obalić rząd twierdziły, że zdobyły kilka miast, w strategicznych rejonach. Rzecznik rządu zaprzeczał, mówiąc, że wciąż trwają walki o kontrolę. Rebelianci dążą do przechwycenia dróg i połączeń tranzytowych między Addis Abebą a Dżibuti. To znacznie wzmocni ich pozycję negocjacyjną.

Rosną obawy, że walki mogą wywołać szerszy kryzys, który może doprowadzić do rozpadu drugiego pod względem liczby ludności kraju Afryki i zdestabilizować cały region Rogu Afryki.

Zobacz więcej naszych intencji modlitewnych!