Drodzy Dobrodzieje,

pozdrawiam i dziękuję za pomoc dla dzieci i młodzieży z Adopcji na Odległość w Malawi.

Pod Waszą opieką jest blisko 250 uczniów. Najwięcej chodzi do naszej salezjańskiej – Don Bosco High tutaj w Nkhotakota. To bardzo duża pomoc dla nas – bez niej byłoby trudno utrzymać szkołę, bo wielu rodziców oraz opiekunów nie jest w stanie zapłacić czesnego. Szkoła liczy około 350 uczniów. 90 uczniów z naszej szkoły objęta jest pomocą Adopcji na Odległość. Pozostali podopieczni adopcji chodzą do ośmiu lokalnych szkół, które są położone w różnych częściach powiatu Nkhotakota. W szkołach podstawowych mamy ponad 100 dzieci. Pozostali uczą się głównie w szkołach technicznych, dwóch ukończyło sześciomiesięczny kurs prawa jazdy. Mamy też kilkoro uczniów w college’u, a także studenta Damiano na uniwersytecie w Lilongwe. Po studiach ma wrócić do Nkhotakota i pracować jako nauczyciel w naszej szkole. Niektórzy uczą się bardzo dobrze, ale część ma duże trudności w opanowaniu materiału. Mamy nadzieję, że słabe oceny będą poprawione w przyszłym roku.

W tym roku szkolnym troje uczniów zdało maturę z bardzo dobrym wynikiem i to jest dla nas wielka radość. To osiągnięcie, które, miejmy nadzieję zaowocuje w niedalekiej przyszłości. Wzorowi uczniowie stanowią przykład dla słabszych i są potwierdzeniem, że ciężka praca się opłaca.  Jedną z nich jest Mary. Chodziła do średniej szkoły dla dziewcząt w Likuni i bardzo dobrze zdała egzaminy maturalne. Marzy, by dalej się uczyć i w przyszłości zostać dyplomowaną pielęgniarką. Kolejni wzorowi uczniowie to Joseph i James. Miejmy nadzieję, że i ich marzenia o dalszej edukacji się spełnią.

Za otrzymaną pomoc w imieniu każdego ucznia serdecznie dziękuję. Wykształceni młodzi Afrykańczycy mają szansę zmieniać swój kontynent, gdyż w inny sposób postrzegają świat i własną kulturę niż ich rodzice czy niepiśmienni rówieśnicy. I to jest droga na przyszłość. Niech dobry Bóg wynagrodzi Wam wszystkim trudy i ofiarność na rzecz potrzebujących.

Oddany w św. Janie Bosko
ks. Józef Czerwiński SDB