W dniach 14-16 września 2018 odbyło się pierwsze spotkanie Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco. Rozpoczął się nowy rok formacyjny dla tych, którzy noszą w sercu pragnienie pracy na misjach. Wielu młodych ludzi z całej Polski w piątkowe popołudnie niepewnie przekroczyło bramę Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. Dla większość była to pierwsza styczność z tym miejscem. Czego się spodziewać? Po serdecznym przywitaniu zebraliśmy się w kaplicy na pierwszej, wspólnej modlitwie jaką były nieszpory. Po kolacji był czas, by przełamać lody i zapoznać się podczas zabaw integracyjnych. Cel został osiągnięty, bo był to bardzo radosny czas. Następnie zebraliśmy się w kaplicy na modlitwie wieczornej i wedle ducha salezjańskiego “słówko na dobranoc” skierował do nas Dyrektor Ośrodka Ks. Jacek Zdzieborski. W święto Podwyższenia Krzyża Świętego podkreślił, że Krzyż ma wtedy sens, gdy dostrzegamy na nim Zmartwychwstałego.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od spotkania z Jezusem Eucharystycznym. Następnie po śniadaniu  ks. Jacek przedstawił nam wspólnotę salezjanów i salezjanek, którzy posługują w ośrodku, omówił roczny plan formacyjny oraz zapoznał nas z zasadami, jakie panują w domu. Opowiedział również o obszernej działalności Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego i Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco.

Po obiedzie wysłuchaliśmy wspomnień  Patrycji Nabor. Wolontariuszka opowiedziała nam o swojej drodze i wielkiej przygodzie z Jezusem w roli głównej, którą rozpoczęła dzięki MWDB. Streściła swoją pracę na misji krótkoterminowej w Malawi w miejscowości Nkhotakhota. Niejednokrotnie podkreśliła, że podstawą czerpania siły w trudnościach podczas pracy misyjnej jest modlitwa oraz zaufanie Chrystusowi. On zawsze ma najlepszy plan. Zwróciła również uwagę, że  wyjazd misyjny to nie egzotyczne wakacje lub ucieczka, lecz bardzo często ciężka i wymagająca poświęceń praca. Patrycja już niedługo wyleci na roczną misje do Peru do miejscowości Lima. Następnie był czas, by jeszcze bliżej się poznać podczas wspólnych zabaw na świeżym powietrzu. Dzięki Agnieszce, która je poprowadziła mieliśmy wiele radości i śmiechu.

Następnie spotkaliśmy się w kaplicy, by wysłuchać konferencji Ks. Tomasza Łukaszuka. Misjonarz przybliżył nam duchowość salezjańską, streścił życiorys Księdza Bosko oraz opowiedział jak wielkie znaczenie w działalności  księdza Bosko miały sny. Podkreślił również, że działać w duchu Księdza Bosko to znaczy być ciągle z dziećmi i młodzieżą, którzy  potrzebują naszej obecności. Bo przecież jak mawiał założyciel salezjanów “odpoczniemy w Niebie”. Powinna nas również wyróżniać nieustanna troska o to, aby każdy kogo spotykamy mógł doświadczyć wielkiej Miłości Boga.

Wieczorem rozpoczęliśmy Adorację Najświętszego Sakramentu. To był czas, aby wszystko powierzyć  Bogu, spotkać się z nim sam na sam, w cichej kontemplacji i wspólnej modlitwie. Oprócz czuwania zostały przeczytane listy wolontariuszek, które przebywają na misjach.

Niedzielę rozpoczęliśmy od Eucharystii. Po śniadaniu odbyło się spotkanie z misjonarzem – księdzem Januszem Ulatowskim, który podzielił się z nami doświadczeniami misyjnymi . Opowiedział o pracy na placówce w Mołdawii, gdzie pracował przez 12 lat.  Spotkanie zakończyło się obiadem i wspólnym sprzątaniem domu. Każdy wyjechał z przeświadczeniem, że jego obecność na tym spotkaniu nie była przypadkowa. Do zobaczenia za miesiąc.

Anna Musiał, uczestniczka wrześniowego spotkania

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA!