W dniach 13-15 października 2017 odbyło się drugie spotkanie formacyjne dla kandydatów na wolontariuszy Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco. Dom salezjański ponownie wypełnił się młodymi ludźmi o sercach pełnych zapału do działania i niesienia pomocy. Wszyscy zostaliśmy powitani z otwartymi ramionami.

Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą w kaplicy, a później udaliśmy się na kolację. Następnie był czas, aby poznać się bliżej i rozruszać (a ile było przy tym śmiechu!). Oczywiście nie moglibyśmy zasnąć bez słówka na dobranoc i wieczornej modlitwy.

Następnego ranka rozpoczęliśmy dzień od mszy świętej z jutrznią. Po śniadaniu nie było czasu na próżnowanie. Przyjechał do nas Wojciech Samsel, wolontariusz – lekarz, który opowiedział nam o wyzwaniach i chorobach, szczególnie wśród swoich podopiecznych, z którymi musiał zmierzyć się w czasie swojego pobytu w Zambii.

Natomiast ksiądz Tomasz Łukaszuk, podczas katechezy, mówił nam, jak ważną i jednocześnie trudną praktyką w życiu chrześcijanina jest kontemplacja. Ba, najlepiej codzienna kontemplacja!

Po obiedzie mogliśmy wykazać się kreatywnością i wspólnie stworzyliśmy krótki filmik, promujący akcję #7steps, która wspiera misyjny Projekt 514.

Następnie wysłuchaliśmy opowieści prosto z Etiopii, które przygotowała dla nas wesoła i rozśpiewana siostra Anna Polak. Mieliśmy także okazję posłuchać misjonarza, księdza Józefa Czerwińskiego, który opowiadał nam o swoich misyjnych doświadczeniach i zwyczajach Malawi, gdzie posługuje.

Wieczorem nadeszła pora na nieszpory i kolację. Natomiast o godzinie 20:00 rozpoczęliśmy adorację Najświętszego Sakramentu. Było nas wielu, ale każdy miał osobiste spotkanie z Żywym Chrystusem. Natomiast siostra Iwona Skwierawska podczas „słówka na dobranoc” przypomniała nam, że ,,wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia!” Tak optymistycznie nastawieni mogliśmy spokojnie położyć się spać.

Dzień Pański rozpoczęliśmy Ucztą, na którą zaprosił nas wszystkich sam Król. W pamięć zapadły słowa z Ewangelii – ,,Wielu jest powołanych, ale mało wybranych”, które my, przyszli wolontariusze, szczególnie odnieśliśmy do siebie. Po śniadaniu konferencje poprowadziły najpierw Kasia Kopka, która wróciła z długoterminowej misji w Zambii, a zaraz po niej siostra Iwona Skwierawska, posługująca w Tanzanii. Podczas październikowego spotkania królowała Afryka.

Po konferencjach przyszła kolej na ostatni etap – sprzątanie domu, obiad i rozjazd uczestników. Dziękujemy Bogu za kolejny weekend formacji z nadzieją, że w listopadzie spotkamy się w tym samym gronie i z tym samym gorącym pragnieniem niesienia pomocy w sercach.

                                                                      Dominika Synowiec
uczestniczka październikowego spotkania

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA!