2672 przypadków zachorowań, 63 zgony. 4 października 2017 roku w Zambii wybuchła epidemia cholery.

W Zambii występowały już sporadyczne przypadki cholery. Jednak podczas ostatniej pory deszczowej, liczba osób, które zachorowały, przekroczyła roczną średnią. “Zambia przeżywa jeden z najgorszych wybuchów epidemii cholery od lat” – powiedział dr Nathan Bakyaita, przedstawiciel WHO. Najwięcej przypadków zachorowań – 2558, w tym 58 przypadków śmiertelnych odnotowano w Lusace, stolicy kraju.

10 stycznia rząd Zambii rozpoczął kampanię, której celem jest szczepienie mieszkańców Lusaki przeciwko tej chorobie. Może to zapobiec dalszym postępom epidemii. Jednak najważniejsza jest profilaktyka, dostarczanie czystej wody, odpowiednia kanalizacja i edukacja zdrowotna. Przyczyną epidemii cholery są: picie brudnej wody, jedzenie popsutej żywności, złe zarządzanie odpadami, brak lub niewłaściwa higiena osobista.

W Zambii pracuje jedna salezjanka i dziewięciu salezjanów z Polski. W Lusace, siostry mają dwie placówki, prowadzą szkoły, oratorium i internat dla dziewcząt z dysfunkcyjnych rodzin. Natomiast salezjanie mają siedzibę inspektorii, prowadzą nowicjat, parafię, oratorium, centrum formacyjne i kursy zawodowe.

Prosimy o modlitwę w intencji naszych misjonarzy i Zambijczyków. Niech Maryja Wspomożycielka Wiernych otacza ich opieką, wspomaga w trudnych chwilach, pociesza chorych i rodziny, które straciły bliskich. Przez wstawiennictwo Maryi módlmy się o ustanie epidemii cholery.

Dane: WHO

Magdalena Piórek

Epidemia-Zambia