Niedożywienie u dzieci może prowadzić do zahamowania rozwoju, poważnych chorób, a nawet śmierci. Dlatego siostry salezjanki pracujące na misji w Zway w Etiopii postanowiły zmierzyć się z tym problemem. 

Feeding program to inicjatywa dożywiania dzieci, której realizacja jest możliwa dzięki wsparciu w ramach Adopcji na Odległość. Pomocą objęte są dzieci z ubogich rodzin, chore, zaniedbane, uczulone na niektóre składniki pokarmowe. Do programu dołącza jednorazowo zwykle około 30 dzieci. Czas trwania pomocy uzależniony jest od poprawy stanu ich zdrowia. Zwykle potrzeba 2-3 miesięcy.

Na początku dzieci są ważone, mierzone, badane. Ich mamy opowiadają, z czym mają problem. Badania i kontrolę siostry przeprowadzają raz w tygodniu. Najczęściej przychodzą do nich kobiety z wiosek. Czasem siostra Anita sama proponuje pomoc, kiedy na pierwszy rzut oka widać, że dziecko jest niedożywione.

Dzieci z mamami i rodzeństwem przychodzą na kilka godzin na placówkę misyjną i otrzymują jedzenie: chleb, mleko, faffę (odżywczy kleik), herbatniki oraz leki. Wszystko zgodnie z ustalonymi normami żywieniowymi.

Często na początku maluchy są tak słabe, że nie potrafią samodzielnie stać, tylko leżą. Nie uśmiechają się. Efekty dożywiania widoczne są bardzo szybko. Z dnia na dzień mali pacjenci nabierają sił i pojawia się na ich buziach uśmiech. Bardzo czytelny i wyraźny efekt kuracji. Trudniej jest z tymi, które nie mają apetytu. One potrzebują pomocy dłużej.

Dla chętnych prowadzone są zajęcia edukacyjno-rekreacyjne, jest możliwość zrobienia prania lub wzięcia kąpieli. Na koniec dnia każdy uczestnik dostaje porcję na kolację i wraca do domu. Po zakończeniu programu, dzieci raz w miesiącu mają profilaktyczną wizytę kontrolną.

W imieniu sióstr i podopiecznych programu Adopcja na Odległość dziękujemy za pomoc!